Twitter’a mobil üzerinden canlı yayın özelliği geldi

0

twitter-

Twitter, kendisine ait bir şirket olan Periscope’taki canlı yayın özelliğini kendisine entegre etti. Twitter kullanıcıları, iOS ve Android uygulamalarını kullanarak tweet ekranı üzerinden canlı yayın gerçekleştirebilecek. Bunun için ekrandaki canlı yayın başlatma butonunun kullanımı yeterli olacak. Söz konusu buton daha önce de vardı, ancak tıklandığında Periscope uygulamasının indirilmesi için App Store (iOS cihazlar için) ya da Google Play’e (Android cihazlar için) yönlendirme yapılıyordu. Artık doğrudan Twitter’dan yayın başlatmak mümkün oluyor.

Canlı yayın başlatma özelliğine ilişkin öne çıkan detaylar arasında, öncesinde açıklama metni yazabilme ve yayın sırasında da beğeni alabilme gibi Periscope’dan hatırlanacak özellikler bu kez Twitter’da olacak. Popüler mikro blog ağı, söz konusu hamlesiyle kendi uygulaması Periscope’u devre dışı bırakmayı mı düşünüyor henüz anlaşılabilmiş değil, ancak en önemli rakibi Facebook’un ‘Facebook Live’ına yanıt vermek istendiği açık.

Atılan adım, Twitter’ın Periscope’u sonlandırmak istediği yorumlarına da neden oldu. Çünkü canlı yayının doğrudan Twitter’dan başlatılabilecek olması ile birlikte Periscope’a duyulacak gereksinim neredeyse tamamen ortadan kalkıyor. Sosyal medya dünyasında son dönemin ilginç gelişmelerinden biri olduğu ifade edilen yeni Twitter özelliği, dijital dünyanın bu yönündeki rekabetin ne denli yüksek seviyelere ulaştığının da dikkate değer bir göstergesi.

Sosyal medya dünyasına dair gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın