Twitter üçüncü parti uygulamaların fişini çekiyor

0

Facebook’un API’larında yaşanan bir açıktan dolayı Cambridge Analytica, 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini sızdırmıştı. ABD seçimlerine direkt müdahale edilmesine neden olan bu olayın ardından, Facebook ve Instagram API’larında kısıtlama yapacağını açıklamıştı. API kısıtlaması olayın şimdi de bir diğer sosyal medya devi Twitter katılıyor. Twitter üçüncü parti uygulamaların fişini aldığı son karar ile çekecek.

Twitter üçüncü parti uygulamalara dur diyor!

iOS ve macOS‘te yer alan en iyi 3. parti Twitter uygulamaları olarak gösterilen Tweetbot ve Twitterrific uygulamaları, yapılacak son değişiklik ile kullanılmaz hale gelecek. Bu uygulamalara olan destek ise 19 Haziran 2018 tarihinde sonlanacak.

Bu tarihten itibaren Twitter’ın yayın hizmetleri bölümüne olan API erişimi kesilecek. API erişiminin kesilmesi ile üçünü parti Twitter uygulamalarının, ana akışı görüntüleme, mesajlara ulaşma ve Tweet gönderme gibi özelliklerini elinden alınacak.

API desteğinin sonlandırılmasının açıklamasından sonra yüz binlerce kullanıcıya sahip olan Twitter uygulaması geliştirenler, olayı protesto etti. Ancak Twitter’ın şimdilik geri adım atmaya niyeti yok gibi görünüyor.

Twitter üçüncü parti

Twitter, zaten üçüncü parti uygulamalara kısıtlı bir API desteği sunuyordu. Anket düzenleme, Tweet serileri, GIF arama ve kalite filtresi gibi bildirim özelliklerinin yer aldığı API’lar, üçünü parti uygulamalarda bulunmuyordu. Twitter’ın yapacağı son hamle ile bu uygulamalar ana akışı görüntüleme ve tweet gönderme gibi temel işlevlerden de mahrum bırakılacak.

Twitter’ın bu hamleyi reklam gelirlerinde yaşanan düşüş için de yapmış olabileceği söyleniyor. Çünkü üçüncü parti uygulamalarda sponsorlu reklamlar gösterilmiyordu.

 

Cevap bırakın