Twitter Lite Türkiye’de

0

Popüler mikro blog ağı Twitter, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 21 ülke için ‘Twitter Lite’ uygulamasını kullanıma sundu. İşte Android platformuna gelen yeni uygulamanın ayrıntıları…

Her gün dünya çapında pek çok insan haberleri ve gündemi takip etmek için Twitter’ı kullanıyor. Fakat mobil internet hızının yavaşlığı, internet fiyatlarının yüksek olması ve mobil cihazlardaki gigabyte’ların yetersizliği zaman zaman Twitter kullanımını zorlaştırıyor. Bu nedenlerden yola çıkan Twitter, ‘Twitter Lite’ uygulaması geçtiğimiz yıl Google Play Store’da yayınlamıştı.

Twitter Lite nedir?

En temel tanımıyla Twitter Lite; veri kullanımını azaltıyor, daha yavaş olan mobil ağlarda hızlı yükleniyor ve cihazlarda daha az yer kaplıyor.

21 ülkede kullanımda…

Bu kapsamda uygulamanın, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 21 ülkeye daha yayıldığını duyuruldu. Bu ülkeler: Arjantin, Belarus, Dominik Cumhuriyeti, Gana, Guatemala, Honduras, Hindistan, Endonezya, Ürdün, Kenya, Lübnan, Fas, Nikaragua, Paraguay, Romanya, Türkiye, Uganda, Ukrayna, Yemen ve Zimbabve bulunuyor.

Böylelikle Lite versiyonuna 45 farklı ülkeden Google Play Store aracılığıyla erişim mümkün hale geldi.

Öte yandan Twitter’ın resmi bloğunda Lite uygulamasının özellikleri şöyle sıralanıyor;

 • Daha az veri harcıyor,
  2G ve 3G ağları için tasarlandı,
  Yer işaretlerini sunuyor,
  Bildirimler’i destekliyor,
  Gece modu mevcut,
  Threads özelliğine sahip.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın