Twitter İhlalleri Nasıl ve Nereye Bildirilir?

0

Twitter İhlalleri Nasıl ve Nereye Bildirilir?

Twitter İhlalleri hakkında bilgi vermeden önce Twitter’ın amacının herkese açık sohbetler sunmak olduğunu bilmemiz gerekir. Bu sohbetlerde şiddet ve taciz benzeri davranışlar kişilerin kendilerini ifade etmesini engeller. Bunun sonucunda da herkese açık olan bu global sohbetin değeri azalır. Twitter’da hedeflenen amaç tüm kullanıcıların herkese açık sohbetlere özgür ve güvenli bir şekilde katılmasını sağlamaktır.

Twitter İhlalleri İçin Bir Tweetten, Listeden veya Profilden Bildirme

Eğer, spam, taciz, zararlı içerik, uygunsuz reklam, kendi kendine zarar verme ve taklitçilik de dâhil olmak üzere bazı ihlaller fark ediyorsanız bu durumda Twitter size bağımsız bir Tweetten, Listeden veya profilden bildirimde bulunma olanağı sunar. Bunun dışındaki ihlallerin bildirilmesi için aşağıdaki Belirli İhlal Türlerini Bildirme bölümünü inceleyebilirsiniz.

İhlal İçeren Profillerin Bildirimi

Öncelikle bildirmek istediğiniz profili açın.

1. İhlal içeren Tweet’in üzerine gelip sağ uçtaki “…”’yı tıklayın.
2. Açılan pencereden “Tweeti Bildir” öğesini seçip sonrasında bildirmek istediğiniz sorun türünü belirleyin.
3. Burada bildirmek istediğiniz sorunun türünü belirleyin.
4. Seçtiğiniz bildirimi gönderin.

​Belirli İhlal Türlerini Bildirme

Twitter Yardım Merkezi aracılığıyla çok farklı türlerde ihlal bildirebilirsiniz. Bildirebileceğiniz ihlal türlerini bu bildirim yerlerine hangi web adresi üzerinden bildirebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Yetkisiz Ticari Marka Kullanımı

Bu alanda Twitter’ın fikrî mülkiyet hakkı sorunları hakkında bildirimde bulunabilirsiniz.
https://help.twitter.com/tr/forms/ipi/trademark

Telif Hakkı Koruması Altındaki Materyallerin Yetkisiz Kullanımı

Twitter’ın fikrî mülkiyet hakkı sorunları hakkında bildirim yapıp yardım alabileceğiniz sayfasının adresine erişmek için aşağıdaki bağlantı kullanılır. Burada ne tür bir sorun yaşadığınızı seçeneklerden belirlemeniz gerekiyor.
https://help.twitter.com/tr/forms/ipi/dmca

Sahte Malların Satışı veya Promosyonu

Twitter, Twitter platformunda taklit ürünlerin satışını veya satışını teşvik etmeyi yasaklıyor. Taklit ürünler, ticari markanın veya marka sahibinin izni olmaksızın, başka birinin tescilli ticari markası veya markasıyla aynı veya önemli ölçüde ayırt edilemeyen bir ticari marka veya marka kullanılarak tanıtılan, satılan veya başka bir şekilde dağıtılan, dijital ürünler de dahil olduğu ürünlerdir. Taklit ürünler, tüketicileri sahte ürünün marka sahibinin orijinal ürünü olduğuna inandırmaya veya kendilerini orijinal ürünün sahte, kopyası veya taklidi olarak göstermeye çalışır. Bu konudaki bildirimler için aşağıdaki bağlantı kullanılır.
https://help.twitter.com/tr/forms/ipi/counterfeit

Çocuklara Yönelik Gizlilik Politikası

Twitter hizmetleri 13 yaşından küçük kişilere yönelik değildir. Eğer sizin onayınız olmadan çocuğunuzun Twitter’a kişisel bilgi gönderdiğini fark ederseniz aşağıdaki bağlantıdan bildirimde bulunabilirsiniz.
https://help.twitter.com/tr/forms/privacy

Çocuk Cinsel İstismarı

Bir çocuk ile ilgili cinsel istismar sorunu bildirmek istediğinizde kullanılacak bağlantı aşağıdadır.
https://help.twitter.com/tr/forms/safety-and-sensitive-content/cse

Bir Kişi veya Marka Taklidi

Eğer bir kişi veya marka taklidi yapıldığı hakkında bir bildirimde bulunacaksanız bu konuyla ilgili bağlantıyı alt satırda bulabilirsiniz.
https://help.twitter.com/tr/forms/authenticity/impersonation

Twitter’da Paylaşılan Gizli Bilgiler

Eğer Twitter’da bazı gizli bilgilerin paylaşıldığını bildirmek istediğinizde kullanacağınız bağlantıyı aşağıdadır.
https://help.twitter.com/tr/forms/safety-and-sensitive-content/private-information

Taciz İçeren Davranış ve Şiddet İçeren Tehditler

Twitter’da bir hesap sizi veya başka birini taciz ediyorsa bu konuda aşağıdaki bağlantıdan bildirim yapabilirsiniz.
https://help.twitter.com/tr/forms/safety-and-sensitive-content/abuse

Spam ve Sistemi Kötüye Kullanma

Twitter, site dışındaki zararlı içeriklere yönelik URL bağlantılarının daha fazla paylaşılmasını sınırlandırmak veya engellemek için harekete geçer. Bunu, ilgili bağlantıya tıklandığında bir uyarı bildirimi göstererek veya Tweetlenememesi için bağlantıyı engelleyerek yapar. Bildirim için aşağıdaki bağlantı sizi ilgili sayfaya ulaştırır.
https://help.twitter.com/tr/forms/authenticity/spam

Twitter Reklamları politikası ihlali

Twitter’da sizi rahatsız eden içeriğe sahip bir reklam bildirmek için aşağıdaki bağlantı kullanılır. Alkol, uyuşturucu, silah, kumar ve benzeri bir ihlal yapıldığını düşünüyorsanız bildirim yapacağınız bağlantı aşağıdadır.
https://help.twitter.com/tr/forms/safety-and-sensitive-content/ads

Özetle

Twitter kullanırken herhangi bir konuda ihlal bildirmek artık yukarıda paylaşıldığı gibi çok kolay. Çekinmeden bildirim yapabilirsiniz. Daha temiz ve daha sorunsuz bir Twitter platformunu birlikte kullanmak için ihlallerin azalması gerekiyor.

Cevap bırakın