Twitter CEO’sundan ırkçı reklamla ilgili özür

0

img_5258-930x620

Mikro blog ağı Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya etkileşimlerine yatkınlığı ile biliniyor. @jack adlı kişisel Twitter hesabında kendisine ulaşan kimi tweet’lere yanıt veriyor ve bu yönüyle sevilen bir internet şirketi yönetici olarak da Kabul görüyor. Kısa süre önce kendisine tweet üzerinden sağlanan geri bildirime yanıt veren Dorsey, konuyla ilgili özür dilediği bir tweet de paylaştı.

Platformdaki reklamların birinde ‘beyazların üstün ırk oluşu’ iddiasının esas alındığını bildiren kullanıcıya, açıklamada bulunan Twitter CEO’su; otomatik sistemlerinin reklamı işaretlemediğini, bunun bir hata olduğunu belirtti ve bunun için özür diledi. Söz konusu reklamın, New Order (yeni düzen) adlı bir hesap üzerinden gönderildiği (ve Twitter tarafından onaylandığı), neo-nazi fikirler ortaya koyduğu görülürken, manuel bir şekilde kaldırıldığı ve hesabın da askıya alındığı görüldü.

kkk

Beyazların üstünlüğü iddiası taşıyan reklamın Twitter’da yer alması tartışmaları yeniden gündeme getirdi. Bilindiği gibi Twitter, son dönemde güvenlik ve tacizler konusundaki güncellemelere ağırlık vermiş durumda. Ancak sosyal medya şirketinin reklam yayını alanında ciddi sorunların olduğu görülüyor. Şirketin gelecekteki benzer olayları önlemeye ağırlık verip vermeyeceği sorgulanıyor.

Öte yandan otoritelere göre yaşanılan durum, tek seferlik bir hata da olabilir. Yine de özellikle ABD’de Başkanlık Seçimleri sonrasında iyiden iyiye artan tansiyon düşünüldüğünde Twitter’ın daha fazla hassasiyet sergilemesi gerekliliği görüşü yoğun biçimde dile getiriliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın