Twitter Ayarlarında Bilinmesi Gerekenler

0

      Sosyal medya denilince ilk akla gelenler arasında yer alan  Twitter, son zamanlarda yaptığı güvenlik güncellemeleri ile kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam ediyor. Yapılan güncellemelerden bazılarına dikkat edilmediği taktirde, bazı kişisel verilerin  Twitter’ın iş ortakları ile paylaşılmasına bile sebep olunabiliyor. Bu haftaki yazımda, twitter’ın ayarlarında kullanıcılara ne gibi avantajlar sağladığından ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Bildirimler

      Twitter, özellikle profil kullanımının zorunlu olduğu bir ortam olduğu için bazen kişiler kendilerini saklayıp, sanal bir kişiliğe bürünebiliyor. Sahip olunan sanal profil üzerinden uygun olmayan paylaşım veya konuşmalar yapabiliyor. Paylaşımlara uygunsuz yorumlar bırakılabiliyor. Twitter, tüm bu durumları göz önüne alarak, gerçek kullanıcılarını korumak amacıyla, bazı özellikleri kullanıma sunmuş durumda.

      Web arayüzünde, ayarlar ekranından, bildirimler seçildiğinde gelinen ekranda, oldukça faydalı özelliklerin olduğunu söylemeliyim. Bu ekranda, öncelikle takip edilmeyen kişilerden bildirim alınmak istenmiyorsa bu durum kontrol edilebiliyor. Aynı ekranda, “yumurta kafa” profil resmi kullanılan takipçilerden gelecek bildirimlerinde sessize alınması şansı bulunuyor. Yine bu ekranda, twitter hesabı alınırken kullanılan e-posta hesabını doğrulamamış hesaplardan gelecek olan bildirimleri de sessize alma olanağı bulunuyor.

      Filtre uygulanan bir diğer özellik de; hesap alınırken güvenlik gereği telefon numarası verip, bu numarayı doğrulamayan kullanıcılardan gelen bildirimlerin sessize alınmasıdır.  Tüm bu filtreleme seçeneklerinin en önemli amaçlarından birisi, hesabı alan kişinin gerçek kişi olup olmadığının belirlenmesidir.

      Hesap alınırken kullanılacak kişisel bilgiler, daha sonra twitter ortamında oluşabilecek hukuki durumlarda kullanılacağından, profil güvenliğinin sağlanması ve can sıkıcı bir durum ile karşılaşma riskini en az indirmek için, bildirimlerde filtre kullanmak oldukça önemlidir.

Kişisel Bilgilerin Paylaşımı

      Twitter yaptığı son güncellemeler ile gizlilik ve güvenlik konusunda bazı değişikliklere gitmiş durumda. iOS ortamındaki  Twitter uygulamasında, ayarlardan “gizlilik ve güvenlik” seçilerek ulaşılan ekrandan “Personalization ve Data” ile devam edildiğinde, uygulamanın kişiye göre özelleştirilebileceği bir ekran ile karşılaşılır. Bu ekranda, uygulama farklı cihazlardan da kullanılsa, aynı kişiselleştirilmiş özellikler ile kullanabilme özelliği açılabiliyor. Yeni aynı ekranda; Twitter, kullanıcının bazı özel verilerini (isim, e-posta veya telefon numarası, güvenlik bilgileri dışında) iş ortakları ile paylaşma konusunda son kullanıcıdan teyit istemekte. Son kullanıcı, kişisel verilerinin Twitter’ın iş ortakları ile paylaşılmasını istemiyorsa, kişiselleştirme ve veri iminden bu özellik kapalı duruma getirilebilir.

Scope’a Bağlanma

      Twitter uygulaması üzerinden daha önce adı Periscope  ve sonradan ismi Scope olarak değiştirilen canlı yayın yapma uygulamasına direk bağlanabilme özelliği bulunuyor. Bu servise twitter üzerinden bağlanabilmek için yine “Gizlilik ve Güvenlik” ekranından “Scope”a bağlan imini açık hale getirmek yeterlidir.

Mobil Veri Kullanımı Kontrolü

      Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının bir bölümü, zamanının büyük bir kısmını telefonları ile ilgilenerek geçiriyor. Kullanım süresinin uzun olması, kullanılan mobil verinin de fazla olması anlamına geliyor. Özelikle video izlenilmesi, büyük oranlarda mobil internet tüketimine sebep olmakta.  Dikkat edilmez ise, kullanılan internet paketinin kısa sürede bitmesi söz konusu olmakta. Twitter uygulaması, video içeriklerin Wi-Fi dışındaki ortamlarda izlenilmesini engelleme konusunda ayarlama olanağı sunmuş durumda. iPhone’da “ayarlar” ekranında, “veri kullanımı” seçilip devam edildiğinde, video içeren tweetlerin hangi internet kaynağı kullanılarak açılacağının kontrol edilebildiği ekran ile karşılaşılır. Bu ekranda, video kısmında “Yanlızca Wi-Fi” seçilmiş olması, twitter’ın mobil internet tüketimini kontrol altına alınmasında yardımcı olamakta.

İki Adımlı Güvenli Giriş 

      Twitter, hesabın güvenliğini sağlama konusunda iki aşamalı giriş onaylama servisi uzun süredir kullanılıyor.  Hesap şifresinin kırılması durumunda, giriş isteklerinin doğrulanması için ikinci bir güvenlik katmanı ile hesap güvenli hale getiriliyor. Bu serviste ister cep telefonuna SMS gönderilmesi veya istenirse de akıllı telefondaki uygulama üzerinden giriş onaylaması olanağı bulunuyor.  Twitter’ın web uygulamasından ya da farklı bir ortamdan hesaba şifre yazılarak girilmek istenildiğinde, ikinci bir güvenlik katmanı olarak, daha önce giriş yapılan bir ortamdan giriş onayının alınması ile hesaba giriş yapılması söz konusu olabiliyor. Twitter uygulamasının “ayarlar” sekmesinden “hesap” seçilerek devam edildiğinde “güvenlik” sekmesi seçilerek “giriş istekleri ” sekmesinden, farklı ortamlardan giriş istekleri onaylanabiliyor.

 

Cevap bırakın