Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın 

Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın 

0

Twitch ile oyun hayatınıza renk katın.

Twitch yayını yapabilmeniz için gereken temel ihtiyaçlara yakınlaşmaya ne dersiniz?

Twitch her ne kadar oyun kültüründen güç alıyor olsa da, zamanla “oyuncu olsun ya da olmasın”, her türden insan ve topluluğa yönelik bir sosyal video platformuna dönüştü.

Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın

Eğer siz de oyun hayatınıza renk katmak ve Twitch’te şansınızı denemek istiyorsanız bu platform tam size göre.

Twitch, profesyonel oyun turnuvalarını, oyunculukla ilgili gerçekleştirilen talk showları ya da sitedeki 2 milyonun üzerindeki yayıncıların sunduğu solo oyunları izleyen, ayda 100 milyonun üzerinde tekil kullanıcıyla video oyunculuğu ile ilgili en büyük platformlardan biri.

Twitch’in en büyük yayıncıları, domine ettikleri Leauge of Legends maçlarında onlar için tezahürat eden ya da korku oyunlarında onlarla birlikte korkan sadık hayranlara sahip yeni internet şöhretleri. Bu kişilerin çoğu, yığınla sponsora ve onlara profesyonel bir sporcudan farklı davranmayan binlerce sosyal medya takipçisine sahip.

 

Gelin şimdi, yayın yapabilmeniz için gerekli olan temel ihtiyaçları birlikte görelim… 

 

Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın
Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın

Güçlü Bir Bilgisayar

Twich üzerinden yayınlarınızın çoğunu bir bilgisayardan gerçekleştirirsiniz. İhtiyaç duyulan donanım farklılık gösterse de yayın için en az, Intel Core i5-4670 ailesinden bir işlemci (ya da muadil olarak AMD), 8 GB Ram ve Windows 7 ya da daha güncel bir işletim sistemi kullanan bir Oyun Bilgisayarı önerilir.

Mac kullanıcısıysanız da elbette yayın yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayar oyunları yayını yapıyorsanız, oynadığınız oyunu kaldıracak güçte bir ekran kartına sahip olmanız gerekir. Eğer kartınız DirectX 10 ya da üzerini destekliyorsa bu sizin için idealdir. İnternet hızınız ne kadar yüksekse sizin için o kadar iyidir.

Twitch’in temel sistem ihtiyaçları oldukça makul ve değişken olsa bile, yüksek grafik yoğunluğuna sahip oyunları oynarken yayın yapmak bilgisayarınıza hayli yük bindirebilir. Bazı yayıncılar, biri “oyun oynamak” biri de “yayın yapmak” üzere iki farklı bilgisayar kullanıyorlar.

 

Bir Twitch Hesabı

Ücretsiz bir hesap açmak için Twitch.tv adresini ziyaret edebilirsiniz. Üye olduktan sonra kendinize ait bir avatar, banner ve izleyicilerin sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak açıklama sayfası hazırlamanız yeterlidir. Eğer yayınlarınızın sonradan da görüntülenebilmesi için kaydedilmesini istiyorsanız “Ayarlar – Kanal & Videolar – Arşiv Yayınlar” sekmesine gitmeniz ve bu özelliği aktif etmeniz gerekir.

 

Yayın İçin Kullanılan Yazılımlar

Yayıncının alet çantasının en önemli parçalarından biri, oynadığınız oyunları dünyayla paylaşmanıza olanak veren bir yazılımdır.

En yaygın kullanılan iki yayın yazılımı, ücretsiz kullanabileceğiniz Broadcastin Softwate (OBS) ve aylık abonelik gerektiren XSplit yazılımıdır.

Yazılım tercihinizi belirledikten sonra, yayın sisteminizi hazırladıktan sonra aşağıdaki genel adımları takip edebilirsiniz.

  1. Yayın araçlarınızı seçmek (bilgisayar monitörü, yayın paylaşımı, mikrofon, webcam),
  2. Yayınınızın izleyiciler tarafından nasıl bir arayüz ve şekille görüneceğini belirlemek,
  3. Twitch hesabınızı eşlemek ve canlı yayına geçmek.

 

Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın
Twitch ile Oyun Hayatınıza Renk Katın

Mikrofon ve Kamera

Alabileceğiniz en ucuz mikrofonlu kulaklık ile anında yayın yapmaya başlayabilecek olsanız bile, izleyicilerinizin sizi daha temiz işitebilmesi için yayıncılığa özel bir mikrofon tercih etmenizi öneririm. Eğer yüzünüzü göstermek istiyor, ancak yeterli kaliteye sahip bir kameranız bulunmuyorsa, Oyuncu aksesuarları üzerinden dilediğiniz bir tanesini tercih edebilirsiniz.

 

Konsol Üzerinden Twitch Yayını 

Xbox One ya da bir PS4 sahibiyseniz, başka hiçbir ekstra ekipmana ihtiyaç duymadan direkt konsolunuz üzerinden yayın yapabilirsiniz. Xbox One’da yalnızca ücretsiz Twitch uygulamasına ihtiyacınız varken, PS4’te sistemin içerisinde bulunan “Paylaş” menüsünden anında yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayardaki gibi ince ayar gerektirmemesi sebebiyle, yayıncılık tecrübesi edinmeniz ve yayıncılık denizine alışmanız için konsol yayıncılığı yapmanız oldukça fayda sağlayacaktır. Eğer Nintendo Switch el konsolunuzdan ya da başka benzer bir cihazdan yayın yapmak istiyorsanız, oyununuzu kaydederek bilgisayara aktaran bir capture kartına da ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Konsol üzerinden yayın yapmaya karar verdiyseniz yeni bir depolama alanına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aşağıdan ulaşabileceğiniz “PS4’Te Kullanabileceğiniz En İyi Harici Diskler” başlıklı yazımda PS4 cihazınıda kullanabileceğiniz harici disk önerilerine yer verirken, PS4’e harici diski nasıl takacağınızı da tarif ettim.

PS4’te Kullanabileceğiniz En İyi Harici Diskler

 

 

Şimdiden keyifli yayınlar dilerim.

 

Cevap bırakın