Tuzlu suyla çalışan pil geliştirildi

0

Bilim insanlarının gerçekleştirdikleri çalışmalar sonucunda yeni bir pil türü ortaya çıkarıldı. İşte detaylar…

Piller gelişen teknolojiye ayak uydurmakta zorlanıyor. Özellikle akıllı giyilebilir cihazların giderek yaygınlaşmaya başlaması ile artık daha güçlü pillere gereksinim duyulduğu görülüyor ve tam da bu doğrultuda bilim insanları önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Çin’de bulunan büyük bir araştırma ekibi, giyilebilir cihazlar ile uyumlu olabilecek, zararlı kimyasallar içermeyen bir pil icat ettiler. Sodyum bazlı kimyasallar kullanan ekip, pilin esnekliğini koruyabilmek amacıyla yoğun çaba sarfetti ve bunu başardı. Üretildikten sonra farklı açılarda yaklaşık 100 defa bükülen ve test edilen pilin hala orjinalliğini koruması ise umut vaat eden bir gelişme olarak dikkat çekti.

Sodyümsülfat kullandığı için ter ile çalışabilecek

Pilin sodyum bazlı kimyasallar kullandığından bahsetmiştik. Yani bu demek oluyor ki insan teri bu pilleri şarj etme konusunda işlev sağlayabilir. Giyilebilir cihazlarınızın üzerinde bulunan sodyum bazlı kimyasallarla çalışan piller, tuzlu su ile şarj olabilecek.

Bu ilginç teknoloji ile ilgili açıkçası cevaplanmayan bazı soru işaretleri de var. Mesela bu ürünü bir akıllı saatte düşünelim; Kolunuz terlemedikçe şarj olmayacak ve bu durumda ürün çalışmayacak.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın