Türkiye’yi inovasyon üssü seçtiler

0

Samsung Electronics, GE, Daikin, 3M, Siemens ve IBM gibi dünyanın farklı sektörlerde faaliyet gösteren dev firmaları, Türkiye’yi inovasyon alanında yatırım ülkesi seçti. 40 milyon doları aşkın Ar-Ge yatırımı yapan Samsung, dünya genelinde 6 milyar doları Ar-Ge’ye harcayan IBM, her yıl gelirinin yüzde 6’sını Ar-Ge’ye ayıran 3M ve diğer markalar yakın bir zaman önce Türkiye’de inovasyon merkezi açtılar…

Yenilikçi ürünler geliştiriyor
Türkiye’deki ilk inovasyon laboratuvarını 2014 yılında Teknopark İstanbul’da açan Siemens Türkiye, Ar-Ge yatırımlarına ve inovasyon çalışmalarına büyük önem veriyor. Şirket, geçtiğimiz yıl laboratuvarını Kartal’a taşımaya karar verdi ve çalışmalarına burada devam ediyor. Siemens Türkiye 350’nin üzerinde Ar-Ge mühendisiyle yenilikçi ürünler ve çözümler geliştiriyor. Kartal’daki bu merkezde, Endüstri 4.0 ve endüstriyel bulut üzerine çalışmalarını gerçekleştiren şirket, ayrıca ‘dijital enerji şebekeleri’ üzerine de çalışmalar yapıyor.

Dijitalleşme yolculuğuna katkı sağlıyor
Ülkemizde inovasyon merkezi açan bir diğer şirket olan Samsung’un da, dünya çapında gerçekleştirdiği inovatif çözümlere en hızlı adapte olan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında İstanbul Levent’te Samsung İnovasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren şirket, burada finans, perakende, ulaştırma, turizm ve eğitim sektörleri başta olmak üzere, birçok endüstrideki kurumun ilgi duyacağı teknolojik çözümlere yer veriyor. Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğuna doğrudan katkı sağlayan merkezde, Samsung müşterileri ve iş ortakları istedikleri an kurumsal ürün ve çözümleri deneyimleme şansına sahipler. Merkez, Samsung teknoloji ortaklarının çözümlerini sunmanın yanı sıra sektör liderlerinin katıldığı çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Ortak projeler geliştiriliyor
İstanbul Teknopark’ta hizmet veren General Electric Türkiye İnovasyon Merkezi, 2015 yılının Kasım ayında hizmete girdi. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde tam teşekküllü bir GE Sağlık ve Yaşam Bilimleri Laboratuvarı, 3 boyutlu yazıcılardan oluşan GE Garaj atölyesi, GE’nin faaliyette olduğu sektörler hakkında kapsamlı endüstriyel bilgi, endüstriyel internet çözümlerine dair detaylar ve Türkiye’deki potansiyel uygulama alanları, akademik yayınlara erişim, veri kümeleri, fikirlere ve çözümlere ilham vermesi için GE patent kitaplığı bulunuyor. GE Türkiye İnovasyon Merkezi’nde Türkiye’nin önde gelen holding ve şirketleriyle ortak projeler de geliştiriliyor. Bu projelerin sonucunda otomotiv, beyaz eşya ve enerji gibi gelişmiş sektörlerde, dünya çapında inovatif niteliği olacak özgün ürünler ortaya çıkarılması hedefleniyor.

Tüm ekosisteme hizmet veriyor
IBM Müşteri İnovasyon Merkezi ilk olarak 2009 yılında IBM çözüm ortaklarına destek vermek amacıyla kuruldu. Merkez, 2014 yılı itibariyle faaliyetlerine tüm ekosisteme hizmet vermek ve ortak projeler yürütmek amacıyla genişletildi. İnovasyon Merkezi’ne ait konferans odası, toplantı odaları, eğitim salonları, Dijital Kuluçka Merkezi ve İnovasyon Veri Merkezi bulunuyor. Merkezde kognitif ve bulut bilişim alanında farklı endüstri kollarına yönelik çözümler üzerinde çalışılıyor. Bankacılık, telekom, kamu ve enerji sektörlerine yönelik çözümler yine İnovasyon Merkezi’nde farklı ekosistem oyuncuları ile birlikte ele alınıyor.

Dünyanın en büyüğü…
Yaklaşık 6 milyon TL yatırımla, İstanbul Levent’te 2 bin metrekarelik bir alanda faaliyete geçirilen Daikin Solution Plaza fuHa, ‘dünyanın en büyük’ ve ‘Avrupa’nın ilk’ iklimlendirme merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Daikin Solution Plaza fuHa İstanbul’da, iklimlendirmenin, havanın, klimanın ne olduğu ve çalışma prensiplerini ziyaretçilerinin deneyimlemesi sağlamaya çalışılarak, iklimlendirme teknolojisinde gelinen son nokta birebir yaşatılıyor. Bu merkezde yatırımcılar, mimarlar, mühendisler gibi sektör profesyonelleri başta olmak üzere, bireysel kullanıcılardan öğrencilere kadar geniş bir kitleye her türlü iklimlendirme çözümü bir arada sunuluyor. Haftanın beş günü, konusunda uzman bir rehber eşliğinde gezilebilen merkezde ayrıca Daikin bünyesinde geliştirilen yenilikler ilk kez burada sergileniyor.

Performans testleri yapılıyor
3M, Çerkezköy ve Kavacık merkezinde sürdürdüğü Ar-Ge faaliyetlerine ek olarak Çorlu’daki Super Hub yatırımı ile birlikte Türkiye’deki Ar-Ge faaliyetlerini daha da büyüttü. İnovasyon merkezinde ürün ve teknoloji platformlarının paylaşımını gerçekleştiren şirket, bunun yanında farklı uygulamalar geliştirerek, performans/uygulama testleri yapıyor. 3M ayrıca otomotiv, beyaz eşya, iş güvenliği gibi farklı alanlara ve sektörlere yönelik uygulamalar ve ürünler geliştirerek yepyeni çözümler sunuyor.

Cevap bırakın