Türkiye’ye son 15 yılda kaç milyar dolarlık telefon ithal edildi?

0

Hipster blog smartphone

Türkiye, genç nüfusuyla mobil teknolojilere hızla ayak uyduran, bu alandaki tüm trendleri yakından takip eden ülkeler arasında. Her geçen gün daha fazla yeni markanın, iddialı modelleri ile teknoloji raflarında boy gösterdiği dikkatlerden kaçmıyor. Peki son yıllarda kaç milyar dolarlık telefon ithalatı gerçekleştirildi? İşte bu konudaki istatistikler çarpıcı…

23,5 milyar dolarlık ithalat

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verisine göre Türkiye’de 2000-2015 yılları arasında, 165 milyon 700 bin ünite telefon ithalatı gerçekleştirildi. Bunun için ödenen rakam ise 23 milyar 472 milyon dolar seviyesinde.

En fazla ithalat 2007’de

En fazla telefon ithalatı akıllı telefonların ilk kez geniş kitlelerle buluşmaya başladığı 2007 yılında oldu. Bir yılda 15 milyon 811 bin adet telefon ithalatı gerçekleştirildi. Öte yandan ithalat için en fazla ödeme ise 2015’teydi. Kimi kez akıllı telefon fiyatlarına da yansıyan döviz kuru değişimleri ile bağlantılı olarak söz konusu yılın öne çıktığı anlaşılıyor.

Dünyada da akıllı telefona ilginin özellikle gelişmekte olan ülkelerde ulaştığı nokta dikkat çekici. Bu alanda Türk pazarının bu yıl ve gelecekte de ivmeyi devam ettirmesi bekleniyor.

Cevap bırakın