Türkiye’nin ilk sanal sosyal medya fenomeni: Owen Connel

0

Türk girişimci Çağlar Kaan Ketenci tarafından hayata geçirilen sanal karakter Owen Connel’e sosyal medya platformlarında yoğun bir ilgi var. Türkiye’nin ilk sanal influencerı reklam anlaşmaları bile yapmaya başladı. Bu hafta sizleri karakterin yaratıcısı Çağlar Kaan Ketenci ile tanıştıracağım. Kendisi ile zoom üzerinden görüştük ve merak ettiğim soruların cevaplarını konuştuk. 

Owen Connel

Sanal influencerler fenomenleri tahtından mı edecek? 

Daha önce moda sektöründe paylaşımlar yapan sanal infuluencerlarla ilgili bir yazı yazmış, ve yakın gelecekte bu konunun bir hayli popüler olacağını belirtmiştim. Virtual influencerla ilgili yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Konuya yabancı olanlar için de hemen kısa bir özet geçelim. Tamamen bilgisayar ortamında yapılan realistic karakterler moda sektöründe güçlü bir ses getirmişti ve akıllarda modellerin yakın gelecekte işşiz kalabileceğine dair sorular oluşturmuştu. Pandemi günlerinde beklenen oldu ve markalar dijital defilelerle sanal dünyaya hızlı bir giriş yaptılar. Bu girişin devamı da sanal modellerle olur diye düşünüyorum. 

Gelelim Çağlar Kaan Ketenci tarafından hayata geçirilen Owen Connel’in hikayesine… Malumunuz günümüzde reklam, film, dizi çekimleri için ekipman ve seyahat gibi bir çok konuda ciddi masraflar yapılıyor ve hava şartları virüs salgını gibi nedenlerle üretim planlarında aksamalar yaşanıyor. 3D içerik üreticiler animasyon karakterleri tamamen bilgisayar ortamında hazırlandığı için hava koşulları virüs salgını gibi nedenlerden etkilenmezler dolayısı ile sürekli bir iş akışı sağlanır ve bu sayede maliyet minimuma düşer.

Animasyon karakterlerini bu zamana kadar reklamlarda, çizgi filmlerde, sinema filmlerinde belirli bir konu üzerine seyretmiştik. Ancak bu karakterlerin günümüz çağına ayak uydurup, sosyal medyada içerik ürettiklerine şahit olmamıştık. İşte tam da bu noktada geçtiğimiz Mart ayında Owen Connel projesi hayata geçirildi. İlk olarak Instagram ve TikTok’ta boy göstermeye başlayan kahramanımız, pandemi günlerinde 2 Milyonun üzerinde etkileşim topladı ve dünyanın en büyük renderfarm şirketi olan RebusFarm/Almanya ve MocapX/Prag ile sponsorluk sağladı.

Çağlar Kaan Ketenci
Çağlar Kaan Ketenci

Reklamverenler için sınırsız yaratıcılık imkanı

Yaptığımız Sohbette Çağlar Kaan, karakterlerin önümüzdeki günlerde çoğalacağını ve hepsinin farklı kategorilerde içerik üretileceğinden bahsetti. Dolayısı ile reklam verenlerinde hedef kitlelerine tek bir noktadan ulaşabileceklerini ekledi.Örneğin eğitim kategorisine üretilecek içerikler ile çocukların dikkat sürelerini arttırarak, daha eğlenceli bir şekilde öğrenmeleri amaçlanıyor.

Şu anda Owen Connel karakteri için eğlence kategorisine yönelik içerik üretiliyor. Çağlar Kaan, eğitim kategorisinde projenin ciddi bir farkındalık yaratacığını ve Almanya merkezli Virtual Reality tabanlı VrLab  Academy ile görüşme halinde olduklarını dile getirdi.

İşin mutfağında psikolog bile var

Psk. Arzu Yazar
Psk. Arzu Yazar

Sosyal medyanın hayatımızı nasıl etkilediği ile ilgili bugüne kadar belkide sayısız haber içeriği üretmişimdir. Yaptığımız haberler ve verdiğimiz mesajlar öyle görünüyor ki alıcısına ulaşmış. Owen Connel karakterinin oluşmasında Uzman Psk. Arzu Yazar’dan destek alınıyor. Malum sosyal medya çocuklar için çok dikkatli içerik üretilmesi gereken bir mecra. Psk. Arzu Yazar, karakterlerin ruhsal yansımasını ve çocuklara iletilen mesajların düzenlenmesinde projeye destek veriyor. 

Owen Connel’in sosyal medya ekibinde ise bu zamana kadar 119 infuluencer ile çalışmış ve bir çoğunu kısa sürede 1 Milyon takipçinin üzerine çıkarmış bir isim var, Oğuzhan Keser. Keser, Owen Connel ve arkadaşları ile  başarılı bir gelecek stratejisi kurup dünyada henüz örneği olmayan bir projeye imza atmayı hedefliyor. Owen’ın maceralarını Instagram, YouTube ve TikTok’ta @owenconnel adresinden takip edebilirsiniz. 

Projenin yaratıcısı Çağlar Kaan Ketenci ise 4 yılı aşkın süre animasyon ve görsel efekt alanında eğitimler vermiş ve bu süre içinde televizyon ve sinema sektöründe başarılı işlere imza atmış bir isim.

 

Cevap bırakın