Türkiye’nin ilk dijital bankası duyuruldu

0

Türk finans sektörünün ilk şubesiz ve sadece dijital kanallarla hizmet verecek katılım bankası için geri sayım başladı.

Hayat Holding’in Hayat Katılım Bankası adıyla 1,5 milyar TL başlangıç sermayeli katılım bankası kurmak için yaptığı başvuru Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 21 Nisan 2022 tarihinde onaylandı. Hayat Katılım Bankası’nın kuruluş işlemlerini tamamlayarak 2022 yılının son çeyreğinde faaliyete geçmesi hedefleniyor.

BDDK tarafından hazırlanan ve 1 Ocak 2022’de yürürlüğe giren ‘Dijital Bankalar Hakkında Yönetmelik’ kapsamında ilk başvuruyu Hayat Holding yapmıştı. BDDK aldığı bu kararla aynı zamanda 26 yıl sonra ilk defa yerli ve özel sermayeye, halktan fon toplamaya yetkili bir katılım bankası kurma izni vermiş oldu.

Dijital platformlarda faaliyet gösterecek ve 1,5 milyar TL ödenmiş sermayeyle kurulması planlanan Hayat Katılım Bankası A.Ş’nin ana ortakları, Hayat Kimya San. A.Ş. ve Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi A.Ş.’dir.

HAYAT HOLDİNG

Temelleri 1937 yılında atılan Hayat Holding, hızlı tüketim ürünlerinde Hayat Kimya; ağaç bazlı panelde Kastamonu Entegre; liman işletmeciliğinde ise Limaş başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren 41 şirketi ve 17.000’i aşkın çalışanıyla global bir kuruluştur. Holding çatısı altında 12 ülkedeki 36 üretim tesisinde ileri teknolojilerle üretilen 49 Türk markasını dünya çapında milyonlarca tüketiciye ulaştırmaktadır.

Cevap bırakın