Türkiye’nin en büyük İHA’sı ‘Akıncı İHA’ havalandı

0

Baykar Makina’nın geliştirdiği Akıncı Taarruzi İHA’nın ilk test uçuşu yapıldı. Akıncı İHA ilk test uçuşunda 16 dakika süreyle havada kalmayı başardı ve tam otomatik iniş yaptı.

Uzun uçuş süresi ve yük taşıma kapasitesiyle savunma gücümüzün önemli destekçileri arasına girecek Akıncı İHA’nın ilk uçuş testinden tam performans alındı. Baykar’ın geliştirdiği Akıncı İHA, geçtiğimiz günlerde havalandı. 4 hafta önce yer testleri başarıyla tamamlanmış olan insansız hava aracının hava testleri başlatıldı. Tekirdağ Çorlu bölgesinde gerçekleştirilen testte İHA, 16 dk süreyle havada kalmayı başardı ve tam otomatik kalkış ve iniş yapıldı.

Akıncı İHA, 24 saat uçuş müddeti ve 1350 kG faydalı yük taşıma kapasitesiyle savunma gücüne son derece önemli bir destek sağlayacak. Çift türbin motorlu tahrik ile vazifesini gerçekleştirecek olan Akıncı’nın, 450 KG dahili, 900 KG harici faydalı yük taşıyabileceği belirtildi. MAM-C, MAM-L, L-UMTAS, Cirit, MK-81, Bozok, MK-83, MK-82, Gökdoğan, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, SOM-A, Bozdoğan ve benzeri gibi mühimmat, füze ve bomba ile donatılacak. Radar ve uydu haberleşme mekanizması ve benzeri faydalı yüklerle de vazifesini yürütebilecek. İHA’nın milli uydular üstünden kontrol edilmesi de mümkün olacak.

20 metre kanat açıklığını bulunduran Akıncı İHA, yapay zeka teknolojisini de barındıracak. Böylece insan gözünün göremediği tehditlerin saptanmasına olanak verecek ve gerektiği zaman müdahale edecek.

İHA’nın 2020’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.

Cevap bırakın