Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerİnovasyonTürkiye'deki en büyük data merkezi Gebze’de açıldı

  Türkiye’deki en büyük data merkezi Gebze’de açıldı

  turkcell-veri-merkezi-gebze

  Mobil operatör şirketi Turkcell, Türkiye sınırları içerisindeki en büyük data merkezinin açılışını İstanbul’un doğusunda yer alan Gebze’de gerçekleştirdi. Halihazırda data merkezleri bulunan şirket, yeni adımıyla birlikte dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin de datalarını muhafaza etme yönündeki yüksek öncelikli ihtiyaçlarını karşılık verecek bir yapı sunmuş oluyor.

  33 bin m2 alan üzerine kurulu

  Türkiye’nin en büyük data merkezi, 33 bin m2 alan üzerine kurulu. Veri depolama hizmetinin sunulması temelindeki yapı, ülke sınırları içindeki çok sayıda şirketin dijital datalarının yurt dışındaki merkezlerde saklanması durumuna da önemli bir alternatif getirmiş olacak. Uluslararası standartlardaki data merkezinin 9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olduğu kaydedildi. Ayrıca kapı ve duvarlarının 2 saat süresince yangına karşı da dayanıklı yapı özelliğine sahip olduğu, 6400 adet sensör ve 146 kamerayla sürekli izlendiği de altı çizilenler arasında yer aldı.

  Dev yapı, büyük bir kapasite…

  İlgili data merkezi güvenlik özellikleri ile son derece yüksek standartlar ortaya koyuyor. Termal kameralarla izlenen yapının içerisine girmek için kapılarda retina tarama işlemi uygulanıyor. 20 odanın bulunduğu data merkezinde 3840 kabinet yer alıyor.

  33 bin metre fiber kablonun çekildiği alanın inşası için ayrıca 5000 kamyon harfiyat çıkarıldığı, 8300 ton demirin ve 48 bin 900 m3 betonun kullanıldığı belirtiliyor. Data merkezinin Uzak Doğu ile Avrupa arasında bir köprü vazifesi göreceği de aktarılan bilgiler arasında.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN