Türkiye’de Ücretli Mobil Uygulamalara Rekor İlgi

0

iphone-6-review-display-app-store-Türk pazarına ilişkin bazı bilgileri de içeren App Annie raporu, çarpıcı detayları ile ilgi çekti. Cihaz satışlarının yükseldiği en önemli pazarlardan biri olarak gösterilen Türk pazarında mobil uygulama indirme ve ödeme gerçekleştirme rakamlarında da etkileyici düzeylere ulaşıldığı kaydedildi.

Türkiye uygulama ekosistemi için altın değerinde

Öte yandan türkiye ile birlikte Endonezya, Hindistan, Meksika ve Vietnam da öne çıkan ülkeler arasında gösterildi. Uygulama içi satın alımlarda abonelik sisteminin rekor gelir getirdiğinin altı çizilirken video, müzik ve flört uygulamalarının bu noktada güçlü talep gördüğü belirtildi. Her üç alanda da büyümenin 2015’te de devam ettiği ifade edildi.

Mobil uygulamaların indirilmeleri ile silinmeleri arasındaki sürenin 2015’te daha da kısaldığı, ancak buna karşın gelirin arttığı açıklandı. Yani kullanıcılar, uygulama indiriyor ve gerçekleştirdikleri ödemelerin ardından hızla tüketip siliyorlar.

Diğer bir detay kilit platformlar arasında TV yayıncıları ile giyilebilir teknoloji aygıtları ile ilgili uygulamaların yer aldığına işaret edildi. Bu iki platformun 2016’da da gelişimini sürdüreceği belirtildi.

 Mobil uygulamaların yükselişi devam etti

Özetle 2015 yılı, uygulama ekosistemi için bir diğer yükseliş yılıydı. Abonelik sistemi ile gelen video, müzik, tanışma uygulamalarına ek olarak oyun ve e-ticaret uygulamaları da yoğun ilgi görmeye devam etti. Hindistan ve Japonya gibi pazarların yükselişine ayrıca dikkat çeken App Annie analizi, geliştiriciler açısından en yüksek gelir elde edilen iki ülkenin ABD ve Japonya olduğunun da altını çizdi.

Cevap bırakın