Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürTürkiye’de günde 30 bin mobil kullanıcıda virüs!

  Türkiye’de günde 30 bin mobil kullanıcıda virüs!

  hacker_3010448b

  Önde gelen mobil antivirüs ve performans uygulama geliştiricilerinden biri, Türkiye pazarına dair bazı istatistikleri yayınladı. Buna göre 10 milyon cihazı baz alan veriye göre günde 30 bin kullanıcıda virüs tespit ediliyor ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların yılda 2,5 milyon kez virüs saldırısına maruz kaldığı belirtiliyor.

  Şirket tarafından sunulan bilgilere göre Türkiye’de yüzde 69’u 30 yaş altında olmak üzere yaklaşık 24 milyonu aşkın Android telefon kullanıcısı mevcut. Toplam akıllı telefon pazarının yüzde 78’ini oluşturan Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanımı hızla artarken, güvenlik açıkları da her geçen gün büyüyor.

  Kullanıcıların güvenilir olmayan kaynaklardan temin ettikleri uygulamalar, kişisel bilgilerin çalınma oranını da artırıyor. ABD’ye göre 6,5 kat daha fazla virüs ile karşılaşıldığı belirtilen Türkiye pazarında 10 milyon kullanıcıda günlük 30 bin virüs tespit ediliyor.

  How-do-your-Mobile-Applications-Measure-Up-Key-Ways-to-Quickly-Improve-Mobile-Application-Security-938x535

  Gelişen uygulama özellikleriyle birlikte akıllı telefon kullanıcıları genel olarak kısıtlı depolama alanı ve düşük RAM’dan şikayetçi. Ayrıca oyunlar kullanışlı olsun ya da olmasın cihazlarda önemli ölçüde önbellek dosyası bırakıyor, bu durumun da telefonlarda verimi düşürdüğünü ifade ediliyor.

  Günlük hayatı pek çok yönüyle kolaylaştıran akıllı telefonlarda kişisel bilgi gizliliğinin korunmasının en önemli gündem maddesi olduğu belirtiliyor; WhatsApp, Facebook, Twitter, Gmail gibi pek çok akıllı telefon uygulamasının kişisel bilgilere sahip olduğunun altı çiziliyor.

  Akıllı telefon belleklerinin büyük bir bölümünde kişisel mesaj, video, ses kaydı ve fotoğraf gibi başkalarıyla paylaşılmak istenmeyecek bilgilerin yer aldığı, bu bilgilerin gizliliği için cihazların mutlak bir uygulama ile korunması gerektiği vurgulanıyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN