Türkiye günde 5-6 saat TV izliyor

0

TV

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2015 yılında yayınladığı Zaman Kullanım Araştırması’na göre televizyon izlemek, güç içinde çalışma zamanı dışında gerçekleştirilen faaliyetlerin yüzde 94’ünü kapsıyor. İşte ilginç detaylar…

İnternet kullanım sıklığı ve genç nüfusu ile dikkat çeken Türkiye, günde 330 dk günlük televizyon izleme oranıyla dünya rekorunu elinde tutuyor. Bu rakamlara bakarak televizyonun Türk insanının hayatında önemli bir yer kapladığı belirtilirken, günün büyük kısmının TV karşısında geçirildiği ve en çok yarışma, evlilik-yemek programı, dizi ve maç seyredildiğinin altı çiziliyor. Türkler, TV karşısında film izlemiyor, eğlence ve yarışma programları ise yoğun ilgi görüyor.

Günde ortalama 5-6 saat…

Dünyada en çok televizyon izleyen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Açıklanan veriler de bu bilgiyi doğrular nitelikte. Verilere göre; Türkiye günde ortalama 5-6 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Çalışma zamanı dışında da gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin yüzde 94’ünü kapsayan bu teknolojik kutu, sektörün itici gücü olarak da karşımıza çıkıyor.

Avrupa ortalaması şaşırtıyor

Öte yandan Avrupa’da ortalama 3 saat, Japonya’da 2,5 saat ve Çin’de 3 saat olan TV izleme istatistikleri göz önünde tutulursa, Türkiye’de televizyonun birçok yönden çok kullanışlı hale geldiği bir gerçek.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın