Türkiye, Facebook kullanıcı sayısı en yüksek kaçıncı ülke?

0

Ocak ayı rakamlarına göre Facebook’un en çok kullanıldığı ülkeler ve Türkiye’nin sıralamadaki yeri…

Facebook, şüphesiz sosyal medyanın yıldızı. Her ne kadar son dönemde yavaşlayan bir trafikle karşı karşıya kaldığına ilişkin göstergeler kamuoyunda yer bulsa da herhangi bir detay, platformun 2,2 milyara yakın aylık aktif kullanıcı sayısına sahip olduğu gerçeğine etki etmiyor. Peki bu denli yüksek bir kullanıcı tabanına sahip olan sosyal ağı en çok kullanan ülkeler hangileri? İşte bu soruya yönelik bir yanıt, Ocak ayını kapsayacak şekilde verildi.

Buna göre en çok Facebook kullanıcısına sahip olan ülke Hindistan. Elbette bu durumu doğuran temel etmen, bu egzotik Asya ülkesinin, aynı zamanda 1,32 milyar kişiyle dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olması. Bu arada en kalabalık ülkenin de 50 milyon civarı bir farkla Çin olduğunu belirtelim. Peki Facebook’a dönecek olursak, en çok kullanıldığı ikinci ülke hangisi?

Facebook’un en çok tercih edildiği ikinci ülke ABD, 323 milyon nüfusa sahip olan Kuzey Amerika ülkesinde 230 milyon kişi Facebook kullanıyor. Bu açıdan, yani penetrasyon bağlamında ABD’nin rakipsiz olduğu görülüyor.

Üçüncü sırada Brezilya, 130 milyonla yer alıyor. Dördüncü sırada ise Endonezya’yı görüyoruz, ilginç bir şekilde Brezilya’yla aralarında birkaç yüz bin kişiden ibaret, ufak bir fark bulunuyor.

Beşinci Meksika’da Facebook kullanıcı sayısı 83 milyon, altıncı sırada Filipinler var ve sayı 67 milyon. 7. Vietnam’da sayı 55 milyon…

8 ve 9. Sıralarda ise Tayland ve Türkiye’yi görüyoruz. Türkiye, en çok Facebook kulanıcısına sahip olan 9. ülke durumunda. Takipteki ülke Birleşik Krallık, Facebook kullanıcı sayısı ise 44 milyon. Bu bağlamda Türkiye’nin Tayland ve Vietnam’ı geride bırakarak bir süre sonra ilk 7’de yer alma olasılığının olduğua aşikar.

Cevap bırakın