Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürTurkcell ve Huawei’den 5.5G destekli Pasif IoT testi

  Turkcell ve Huawei’den 5.5G destekli Pasif IoT testi

  Turkcell ve Huawei, yeni nesil 5.5G teknolojisi çalışmaları kapsamında Turkcell depolarındaki envanter sayımı için Pasif IoT (Ambient IoT) çözümünün dünyadaki ilk uygulamalarından birini gerçekleştirdi. 

  Turkcell ve Huawei’in ortak gerçekleştirdiği 5.5G Ar-Ge ve inovasyon projelerinin bir parçası olarak uygulanan bu deneme, gelecek nesil bağlantı teknolojilerinin ulaşacağı potansiyel senaryoları araştırmak amacıyla hayata geçirildi.

  Ar-Ge aşaması devam eden ve yeni nesil IoT teknolojisi olan Pasif IoT, mevcut IoT ürünlerinden farklı olarak batarya ihtiyacı olmadan bulunduğu ortamdan elde ettiği manyetik güç kaynaklı ‘enerji hasadı’ ile kendi enerjisini sağlayabiliyor. Özellikle tarım, tedarik ve lojistik sektörlerinde ürünlerin stok, ısı veya nem takibini kolaylaştırması hedeflenen Pasif IoT destekli sensörler, herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan, yıllarca kullanılabiliyor. Ayrıca düşük modül maliyetleri sayesinde, Pasif IoT teknolojisinin çok geniş bir kullanım alanı sunması bekleniyor.

  “Yenilikçi teknolojiler konusunda Huawei ile Pasif IoT testini başarıyla tamamladığımız için çok heyecanlıyız” diyen Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör şu ifadeleri kullandı: “Bu teknoloji, çok düşük maliyet ve enerji tüketimiyle sensör konumlandırılmasını ve gerçek zamanlı veri toplanmasını sağlayarak, lojistik ve tedarik zinciri yönetiminde devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu da gelecek nesil teknolojileri kullanarak daha verimli ve sürdürülebilir bir gelecek oluşturma vizyonumuzla örtüşüyor. Başarıyla gerçekleştirilen bu Ar-Ge denemesi, Türkiye’nin dijitalleşmesine rehberlik eden Turkcell’in, geleceğe yönelik kurumsal çözümleri açısından yeni bir uygulama alanı sunacaktır.”

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN