Türkçe mobil avukat uygulamaları

0

 

Her yıl 5 Nisan Türkiye’de Avukatlar Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günün neden 5 Nisan tarihine denk geldiğini araştırdığımda 5 Nisan 1958 tarihinde Barolar Birliği’nin kurulduğunu ve Barolar Birliği’nin kuruluş tarihi olan 5 Nisan’ın ise Avukatlar Günü olarak kutlandığını öğrendim. Diğer bir deyişle her yıl Nisan ayının ilk haftası Avukatlara özel bir gün olarak kutlanıyor. Bunun teknoloji ile ne ilgisi var diye sorarsanız şöyle açıklayayım: İnternetin yaygınlaşması ve akıllı telefonların gelişmesi ile avukatlar teknoloji çok daha fazla kullanmaya başladılar. Böylece hem işleri kolaylaşmaya  hem de işlerindeki süreçler hızlanmaya başladı. Bu yazımda şu an en çok revaçta olan Türkçe Mobil Avukat Uygulamalarını tanıtmaya çalışacağım.

UYAP Mobil Mevzuat Uygulaması

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan UYAP Mevzuat Programı mobil ortamda UYAP MOBİL MEVZUAT ismiyle ücretsiz olarak sunuluyor. UYAP Mobil Mevzuat Uygulaması ile tüm mevzuat ve içtihat verilerinin indirilmesi halinde cihazınızda 1.8 GB yer kaplıyor. Günlük olarak gelen güncelleme paketleri ise ortalama 1 MB seviyelerinde oluyor.

UYAP Mobil Mevzuat Uygulaması ile;

– Günlük güncellenen mevzuatlara; Mevzuat Türü, Mevzuat Adı, Mevzuat Numarası, Mevzuat içeriği, Resmi Gazete Tarih ve Resmi Gazete Sayısı kriterleri

– 35000 aşan Yüksek Yargı içtihadına; İçtihat Türü, Metin İçeriği, Daire/Kurul Adı, Esas Numarası, Karar Numarası, Aranacak Kavram kriterleri

kullanılmak suretiyle kullanıcının aradığı mevzuat veya içtihada kolayca erişebilmesi sağlanıyor.

UYAP Mobil Mevzuat Uygulaması İle Nelere Ulaşılabilir?

– Her gün yapılan güncelleme ile en güncel mevzuata
– Değişen Kanun metinlerinin eski haline
– Metin içeriğine göre Mevzuat ve İçtihat sorgulamaya
– Tüm Anayasa Mahkemesi Kararlarına
– AİHM Türkiye ile ilgili verdiği kararlarına
– Yargıtay ve Danıştay emsal kararlarına
– Uyuşmazlık Mahkemesi kararlarına

Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spexco.flexcoder.adalet.mevzuat.activities&hl=tr

IOS  :https://itunes.apple.com/tr/app/uyap-mobil-mevzuat/id602705705?mt=8

Mobil Avukat Portal Uygulaması

Mobil Avukat Portal, bilgisayarınızdaki internet tarayıcınız üzerinden UYAP’ta yaptığınız dosya görüntüleme süreçlerini otomatize eden bir mobil uygulama olarak dikkat çekiyor. Bu uygulamayla, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) sistemine mobil imzanız ya da elektronik imzanızla güvenli bir şekilde bağlanıp dosyalarınızı mobil cihazınızdan takip edebilirsiniz. Elektronik yada Mobil imzanız ile Udf Belgelerinizi imzalayabilir ve bu belgeleri UYAP’a gönderebilirsiniz.

Dosyalar mobil cihazınıza kaydedildiği için dosyalarınız artık her an yanınızda taşıyabilir ve internet bağlantısı olmaksızın dosyalarınızı takip edebilirsiniz. Dosyalarınızın evrak içeriklerini, taraf bilgisini, duruşma günlerini, safahatlarını görüntüleyebilirsiniz. Duruşma günleri öncesinde yapılan bildirimlerle duruşmalarınızdan haberdar olursunuz. Arama özelliğiyle birimlerde, dosyalar ve dosya taraflarında arama yapabilirsiniz.

Uygulamanın aylık abonelik sistemiyle çalıştığını ve deneme sürecinde sadece 2 adet dosya güncellemesi yaptığını da ek olarak belirtelim.

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avukat.portal&hl=tr

IOS : https://itunes.apple.com/tr/app/avukat-portal/id1137408214?l=tr&mt=8

Avukat Asistanı Uygulaması

Avukat Asistanı, dava ve duruşmalarınızı kolay ve hızlı bir şekilde takip edebileceğiniz bir mobil uygulama.

Neler Yapılabilir?

– Rehberden müvekkil oluşturma ve manuel olarak oluşturduğunuz müvekkilleri rehbere ekleme;

– Müvekkiller için kamera yada telefondaki mevcut resimler ile profil fotoğrafı oluşturma,

– Ana sayfada yaklaşan duruşmaları gün, saat ve dakika olarak görüntüleme;

– Dava ve duruşmalarda arama yapma;

– Davalar için ara karar oluşturma;

– Duruşmalara hatırlatıcı ekleme;

– Takvim üzerinden aylık olarak duruşma olan günleri ve kaç adet duruşma olduğunu görüntüleme, seçilen gün için dava ve duruşma detaylarına gitme;

– Widget üzerinden yaklaşan duruşmaları görüntüleme.

Adroid: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.business.app.avukatasistani&hl=tr

Adliye Rehberi

Program içeriğinde; adliye kat planları, baro odaları telefon ve faks numaraları, hukuk haberleri ile avukatlara, hukukçulara ve hukuk öğrencilerine yararlı bilgiler bulunuyor.

Android : https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_av_mehmetince.Adliye_Rehberi_2013&hl=tr

Cevap bırakın