Tunus’tan, Blockchain tabanlı ulusal para birimi

0

Tunus, Blockchain platformuna ulusal para birimini aktarmaya başlandığını duyurarak bir ilke imza attı. İşte detaylar…

Kuzey Afrika ülkesi Tunus, Blockchain platformuna ulusal para birimini aktarmaya başlayan ilk ülke ünvanını kazandı. Rus şirketi Universa, Tunus’un Merkez Bankası Dijital Para Birimi yönetilmesini ve yayınlanmasını destekleyecek.

Universa, “e-dinar” ile yapılan tüm işlemlerden bir pay kazanacak ve kayıtlar ülkenin merkez bankası tarafından görülebilir olacak.

Universa kurucu ve CEO’su Alexander Borodich’in ifadesine göre, bu elektronik para birimi biçimi bir kripto para birimi sayılmayacak. E-dinar ya da CBDC devletin olacak ve kağıt parayla güçlendirilecek. Blockchain, ihracatı daha şeffaf  ve daha ucuz hale getirecek, bununla beraber sahtekârlığın da önüne geçecek.

Daha şeffaf ihracat

Blockchain sadece sahteciliğe karşı koruma sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda ihracatı daha ucuz ve daha şeffaf hale getirecek.

Borodich, bunu şöyle ifade ediyor: “Dijital banknotların kopyası yapılamaz. Her banknot kendi kağıt eşdeğerine ve kendi dijital filigranlarına sahiptir, ayrıca kriptografi ile koruma altına alınmıştır. Üstelik böyle bir banknotun imalatı, baskı aşamasında elektrik, kağıt ve mürekkebin gereksiz tüketiminden yüzde 100 daha az maaliyetlidir.” Yani ülke yeni bir para birimi üretmeyecek, sadece rezervlerin bir bölümü platforma aktarılacak ve halk, fiziksel paralarını e-dinarlarla değiştirebilecek.

Ayrıca, AB’nin de kendi dijital para birimini çıkarmayı planladığı iddia ediliyor.

Cevap bırakın