Tüm PC oyunları Xbox One’a mı geliyor?

0

Xbox-One1

Oyun dünyasının fenomen aygıtlarından Xbox One, tanıtıldığı günden itibaren büyük ilgi ile karşılandı. Amansız rakibi Sony PlayStation 4 ile yakın tarihlerde satışa sunulan oyun konsolu, yapımcılar için en önemli platformlardan biri olarak sahnedeydi. Ancak Xbox One tarafındaki oyunlar, PC tarafındakilerle kıyaslanmayacak kadar düşük bir sayı ile gamer’ların karşısına çıkıyor ve aradaki makas pek de kapanacak gibi görünmüyordu ki ilginç bir açıklama geldi.

Microsoft Xbox One’ın başındaki isim Phil Spencer, bir soru üzerine Xbox One platformunda PC oyunlarının çalıştırılabileceği yapı üzerinde çalışıldığını ifade etti. Spencer; Xbox One için klavye ve mouse geliştirileceğinin resmiyet kazanmasının da bununla ilgili olduğuna işaret etti.

Görünen o ki Xbox One platformunda henüz herhang bir bilginin söz konusu olmadığı bir tarihten itibaren PC oyunları oynanabilecek. Bu alanda oldukça hummalı olduğu hakkında şüpheye yer bırakmayacak şekilde yazılımsal bir çalışma gerekli…

total-war

 

PC platformu oyunlarından Shogun 2: Total War…

En nihayetinde ise gelecek dönemde Xbox One platformunun bir tür PC oyunları arenasına dönüşmesi olası görünüyor. Bunun için klavye ve mouse gibi çeşitli aksesurlarında geldiği düşünüldüğünde Microsoft’un yeni atılımlara hazırlandığı net bir biçimde görülüyor.

Oyun severler için ise örneğin PC platformunda bayıldıkları bir oyunun, önümüzdeki süreçte evlerinin salonunda büyük bir ekran ve ses sistemi ile oynanabilecek olması büyük bir şans olarak yorumlanabilir. Öte yandan Xbox One’ın karşısındaki güçlü ‘konsol’ Sony PlayStaton 4’e yönelik de benzer şekilde adımlar atılabilir mi? Bu soru şimdiden merak uyandırmaya başladı bile. Oyun dünyasına ilişkin gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

Cevap bırakın