Tüm detayları ile yeni PlayStation 5

0

Sony PlayStation 5 tüm detayları ile tanıtıldı. İşte yeni nesil oyun konsoluna dair öne çıkanlar…

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5’i tanıttı. 2013’teki PlayStation 4’ün ardından 7 senelik bekleyişin ardından günyüzüne çıkan yeni nesil konsol, iki versiyon halinde geldi. Bunlardan ilki fiziksel oyun disklerinin takılabilmesine imkan tanırken diğerinde sadece dijital oyunlar oynanabiliyor. Dijital oyunların oynanabildiği versiyon PlayStation 5 Digital Edition adıyla geliyor.

Donanım tarafında 8 çekirdekli 3.5 GHz saat hızlarında çalışabilen AMD Zen 2 işlemcisi, konsolun teknolojisinin merkezini oluşturuyor. Grafik tarafında AMD RDNA 2 mimarisi yer alırken 8K çözünürlük desteği, 16 GB RAM ve 825 GB SSD depolama diğer öne çıkanlar arasında yer alıyor. Konsol, aynı zamanda SSD yuvasına sahip, böylelikle hafızası kolaylıkla artırılabiliyor. Ek olarak bir de harici depolama girişi bulunuyor. Depolama tarafındaki çokyönlülük dikkate değer.

Yeni PS5 hızıyla öne çıkıyor. 1 GB’lik dosyanın 20 saniyede yüklendiği, 2 GB’lik verinin yüklemesinin ise sadece 0,27 saniyede tamamlanacağı kaydediliyor. DualSense oyun kumandası geçtiğimiz aylarda duyurulan PS5 için geliştirilen çeşitli aksesuarlar da tanıtıldı; çift 1080p lense sahip HD kamera, 3 boyutlu ses desteği ve gürültü engelleme sistemi sunan mikrofon bunlar arasında. Özetle yeni aksesuarlarıyla birlikte PS5, görsel-işitsel duyulara daha da yüksek profilde hitap edebiliyor.

İlk PS5 oyunları da açıklandı. Bunlardan bazıları; Gran Turismo 7, Grand Theft Auto V (2021), Project Athia, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, Spider-Man: Miles Morales (2020), Stray, Bugsnax (2020),Deathloop, Demon’s Souls, Godfall, Horizon Forbidden West…

Konsolun yılın son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor. PErakende satış fiyatı da henüz açıklanmış değil.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın