Tüm cihazlar arasında kopyala yapıştır nasıl yapılır?

0

Elektronik cihazlarınız arasında bir iletişimin olması yapacağınız bazı işlemleri çok daha hızlı yapmanıza olanak sağlar ve böylelikle örneğin bir metni bilgisayarınızdan kopyaladıysanız anında telefonunuzdan bir konuşma metnine yapıştırmak size zaman kazandırır. Bunu yapmak ise iOS/Android ve MacOS ve Windows tarafında farklılık gösterebiliyor. Peki tüm cihazlar arasında kopyala yapıştır nasıl yapılır? Oldukça basit bazı ayarlarla cihazlarınız arasında geçiş yapabilirsiniz.

Evden çalışma sistemi, okulların eve taşınması ya da binlerce kişinin freelance işlere odaklanması gibi sebeplerle milyonlarca kişi gün içinde birden fazla cihazla haşır neşir oluyor. Telefon, dizüstü/masaüstü bilgisayar, tablet hatta bazı durumlarda ikincil telefonlar ve akıllı saatler gibi pek çok cihaz kullanılıyor. Haliyle bu cihazlar arasında geçiş yapmak da önemli bir hal alıyor.

hangi markaların isimleri en çok karıştırılıyor

Akabinde metin ve görüntülerin bir cihazdan bir diğerine taşımak pek çok kişinin istediği bir şey ancak bilmediği basit yönteme dayanıyor. Apple, Microsoft ve diğer teknoloji şirketleri de bunun için kullanıcılara pratik bazı yollar sunuyor. Bu yüzden pek çok marka cihazlarında, aynı hesaplara bağlı oldukları sürece bir cihazdan diğerine veri göndermeyi yerleşik olarak sunuyor.

iOS, iPadOS ve macOS’ta bir not panosu paylaşmak

Apple’ın sunduğu bu özellik Bluetooth bağlantısı üzerinden sağlandığı için kullanıcıların öncelikle bağlantıyı açması gerekiyor. Evrensel Pano olarak adlandırılan bu özellik, Mac, iPhone ya da iPad gibi cihazlar arasında paylaşım yapmayı kolay bir hale getiriyor.

Devamlılık sistem gereksinimlerini karşılayan herhangi bir Mac, iPhone, iPad veya iPod touch’ta Evrensel Pano’yu kullanabilirsiniz. Bu özellik aygıtlarınız birbirine yakınken çalışır. Ayarlamak içinse atmanız gereken adımlar şu şekilde: Her aygıtta iCloud’a aynı Apple Kimliği’ne giriş yapın> her aygıtta Bluetooth’u açın>her aygıtta Wi-Fi açın> her aygıtta Handoff özelliğini açın. Aygıtlarınızda Handoff’u açmak için Mac’inizde: Apple(elma simgisi) menüsü > Sistem Tercihleri’ni seçin ve Genel’i tıklayın. “Bu Mac ile iCloud aygıtlarım arasında Handoff’a izin ver”i seçin. iPhone, iPad ve iPod touch’nızda: Ayarlar > Genel > Handoff’a gidin ve Handoff’u etkinleştirin. İşte bu kadar.

cihazlar arasında kopyala yapıştır

Apple cihazlarda bu şekildeyken Windows cihazlarda biraz daha farklı işliyor. Bir aygıttan diğerine kopyalama yapmak istiyorsanız ve bunlardan en az biri Apple cihazlardan yapılmadıysa, başka seçenekler vardır. Örneğin, içeriği Windows’tan Windows’a kopyalamak, her iki cihazda da aynı Microsoft hesabını kullanmanız şartıyla mümkün hale geliyor. Ayarlar menüsünü girdikten sonra sistem altında pano seçeneğine tıklayıp onu etkinleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra kestiğiniz veya kopyaladığınız her şey diğerine yapıştırılabilir.

Bunun dışında Google Chrome’un öğeleri cihazlar arasında taşımak için eskiden mükemmel bir özelliği bulunuyordu. Kullanıcılar bu yılın aralık ayına kadar paylaşılan pano özellikleri sayesinde cihazlarınız arasında kopyala yapıştır yapabiliyordunuz. Ancak özellik şu anda devre dışı. Yine de çeşitli üçüncü taraf seçenekleri de bulunuyor. Android ve tarayıcının herhangi bir masaüstü sürümünde çalışan bir Google Chrome uzantısı olan Clipbrd’i (ücretsiz) pek çok kişi tarafından kullanılıyor . Cihazlarınızın kopyala ve yapıştır özelliğini normalde yaptığınız gibi kullanın (klavye kısayolları veya menü seçimleri aracılığıyla) ve Clipbrd senkronizasyonu hallediyor.

cihazlar arasında kopyala yapıştır

Her iki işletim sisteminden bağımsız olarak da Huawei özel bir sistem kullanıyor. Huawei Share ile çoklu ekran paylaşımı yapabilir ve bu şekilde sadece kopyaladığınız metinlere değil bütün telefon özelliklerinize dizüstü bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz. Huawei telefonunuz ve bilgisayarınız varsa çoklu Ekran Paylaşımı için bilgisayarınızdan PC Manager uygulamasını açmalısınız. Uygulamayı açtıktan sonra Bluetooth çalışmaya ve etraftaki cihazları bulmaya başlıyor. Telefonunuza gelen bağlantı bildirimiyle beraber cihazınızı bilgisayarla bağlayabiliyorsunuz. Onay verdikten sonra telefonunuzun ekranı bilgisayarınıza yansıyor ve notlar da dahil olmak üzere pek çok özelliğe erişebiliyorsunuz.

iPhone’unuzu hızlandırmak için basit tüyolar

Cevap bırakın