TSMC en büyük yarı iletken üreticisi oldu

0

Yüzlerce firmaya hizmet sunan TSMC’nin toplam pazar değeri rekor kırdı. İşte detaylar…

Yarı iletken sektöründe son dönemde yaptığı Ar-Ge yatırımları ile adından söz ettiren Tayvanlı TSMC, pazarın lideri haline geldi. Çok sayıda müşteriye sahip olan firma herhangi bir ürüne sahip olmamasına rağmen büyük yatırımları ile sektör lideri oldu. Yüzlerce firmaya hizmet sunan TSMC’nin toplam pazar değeri tarihi bir rekora erişerek adeta patlama yaptı.

Açılımı Taiwan Semiconductor Manufacturing Company olan TSMC yarı iletken döküm sektöründe yüzde 52 pazar payına sahip. Firmanın bu başarısının arka planında şüphesiz üretim süreçlerine yaptığı yatırımlar ve AR-GE çalışmaları ile teknolojide oldukça ileri konumda yer alması bulunuyor.

Samsung’u geride bıraktı

Yarı iletken sektöründe Güney Koreli Samsung kapasite olarak lider durumda olsa da bir süredir 5nm sürecinde sıkıntılar yaşıyor. ABD’li Intel ise üretim sürecinde yaşadığı sıkıntılar nedeniyle siparişlerin bir kısmını TSMC’ye kaydırdı. Sony ise tarihinde bir ilk olarak sensör üretimini TSMC’ye yaptırma kararı aldı. TSMC tüm rakiplerinin yaşadığı sıkıntıları iyi değerlendirerek önemli bir avantaj elde etmiş durumda.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından TSMC hisseleri 66.40 olarak tarihin en yüksek konumun çıkararak firmanın değerini 313 milyar dolara yükseltti. Bu rakam NVIDIA, Samsung ve Intel gibi rakiplerinin önünde olması nedeniyle TSMC en fazla değere sahip yarı iletken firması konuma geldi.

Cevap bırakın