Trump Apple CEO’suyla iPhone’un ABD’de üretimi için görüştü

0

1478075589

ABD Başkanlık Seçimleri’nden başarıyla çıkan ve 2017 yılı itibarıyla Barack Obama’dan görevi devralacak olan Donald Trump’ın hazırlıkları devam ediyor. Başkanlık öncesinde çeşitli temaslarda bulunduğu kaydedilen Trump’ın Apple’ın CEO’su Tim Cook’la da görüştüğü belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yeni ABD Başkanı, Tim Cook’a ABD’de bir ya da daha fazla üretim tesisi kurmasını sağlamanın kendisi için başarı olacağını ve Çin ya da Vietnam’a gitmek yerine ürünlerin kendi ülkelerinde üretilebileceğini söyledi. Öte yandan konuyla ilgili Tim Cook’tan bir yorum ya da doğrulama henüz gelmiş değil.

Apple’ın ABD’de üretim gerçekleştirmesi konusu uzun yıllardır tartışılıyor. Şirketin üst düzey isimleri mevzuatların bunu engellediğini öne sürerken, ‘vergi sistemi’ de dahil bir dizi gerekçenin engel teşkil edeceği kaydediliyor. Bununla birlikte ülkede özellikle teknoloji alanındaki üretim tesisi ölçeğinde yapılar ve istihdamın hızla gerilediği biliniyor.

İlginç bir detay ise Trump’ın seçimlerin öncesinde kullandığı sert ifadeler; ‘Apple’ın lanet olası iPhone’larını ve diğer şeylerini bu ülkede üretmesini sağlayacağım’ diyen isim, kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Ancak görevi devralmasından çok önce gerçekleştirdiği üst düzey temasların olumlu sonuçlar doğurabilme olasılığı da var.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın