Tripod Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0


Tripod seçerken her fotoğrafçının bilmesi gereken bazı konular vardır. Çünkü basit gibi görünse de tripod seçimini doğru yapmazsanız hem gerektiği zaman verim almanız zor olur hem de yeniden ücret ödeyerek size daha uygun tripodu bir kez daha satın almak zorunda kalırsınız. Bu yazımızda neden tripod kullanmamız gerektiğini ve tripod seçerken dikkat etmemiz gereken konulara değineceğim.

Hangi Durumlarda Tripod Kullanmamız Gerekir?

Elimiz az veya çok mutlaka titrer. Hem bu titremenin önüne geçmek hem de ışığın yetersiz olduğu durumlarda uzun pozlama yapmak gerektiğinde tripod kullanmamız gerekir. Genel olarak fotoğrafçıların vazgeçilmez bir aksesuarıdır.

Fiyatlar Büyük Değişkenlik Gösterir

En küçük bütçeden çok büyük bütçelere kadar ürün çeşitliliği olan tripodların bazılarının fiyatı fotoğraf makinenizin ve lenslerinizin toplamından bile fazla olabilir. Elbette bütçeniz ne kadarsa o bütçeye uygun gruptaki ürünler arasından seçim yapmanız mantıklıdır.

Ağırlığına ve Kapalı Uzunluğuna Dikkat

Sürekli yanınızda taşıyacaksanız mümkün olduğunca hafif bir tripod seçmelisiniz. Aksi takdirde dış çekimlere giderken yanınızda ağır bir tripod taşımak çok sıkıntılı olacaktır.

Eğer aldığınız tripod çok hafifse bu sefer de esen rüzgardan etkilenecek ve özellikle uzun pozlamalarda sarsılmalar yaşanabileceği gibi biraz daha sert esen bir rüzgarda da tamamen devrilmesi mümkün olacaktır. Sarsılma ve devrilmeye karşı tripodunuzun orta alt kısmındaki kancaya bir ağırlık bağlayarak önlem alabilirsiniz.

Alacağınız tripodun kapalı durumdayken ne uzunlukta olduğu çantaya veya valize koyarak taşıyabilmeniz açısından çok önemlidir. Kapalı hali çantaya sığmayacak bir tripodu mecburen kendi kılıfına koyarak omuzunuza asarak taşımanız gerekecektir.

Fotoğraf Makinenizi Taşıyabilecek Sağlamlıkta Olmalı

Her fotoğraf makinesinin gövde ve objektiflerinin ağırlıkları farklıdır. Tripod satın alırken gerekirse kullandığınız fotoğraf makinesini yanınızda götürün ve tripod açık haldeyken makinenizi taşıyıp taşımadığını kontrol ederek satın alın. Fotoğraf makinenizi tripoda taktıktan sonra tripodun bacaklarında bir esneme yaşanıyorsa daha sağlam bir modele yönelmelisiniz. Yoksa fotoğraf çekeyim derken fotoğraf makineniz düşüp kırılabilir.

Tripod Çeşitleri

Standart Tripodlar: Genelde amatörlerin ve orta seviye fotoğrafçıların gezilerinde, manzara çekimlerinde ve çeşitli etkinliklerde kullandıkları tripodlardır. Fiyatları ekonomik seviyelerde olmasına rağmen malzeme kalitesi ve boyutu arttıkça fiyatlar da katlanarak artmaktadır.


Cebe Sığan Küçük Tripodlar: Ağır olmayan küçük fotoğraf makineleri için kullanışlı ve pratik bir tercihtir. Fazla yük taşıyamazlar. Yüksekliği aşağı yukarı 15 cm’i geçmeyen ve genelde masa veya sehpa üzerine konularak çekim yapılabilen, esnek ayakları sayesinde istediğiniz eğime göre ayar yapabileceğiniz ürün seçeneklerinden oluşur.


Stüdyo Tipi Tripodlar: Büyük ve ağır makinelerle birlikte ve genelde stüdyo ortamında kullanılan oldukça ağır ve taşıması güç ürünlerdir. Özel bir kafaları vardır ve fiyatları oldukça pahalıdır.

Tripod Yoksa Monopod Verelim

Monopodlar. Taşınması oldukça kolaydır. Tek bir çubuktan (ayaktan) oluşur. Genelde bir tripod gibi titremeyi tamamen kesmese de el titremesini büyük ölçüde ortadan kaldırma konusunda başarılıdır. 

Tripod fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/category/_tripod-465699.html

Cevap bırakın