Transport INC İnceleme

0

Oyun dünyasında Tycoon akımı yerini Idle mantığına bıraktığı şu günlerde eski usül Tycoon görünce gerçekten gözlerimiz bayram ediyor. Konuğumuz 3 farklı kategoride 27 farklı araçla havada ve karada taşımacılık üzerine piyasaya çıkış yapan Transport Inc. Neden denizde yapmadılar açıkçası merak ediyorum. Bu haliyle bile fazlasıyla karışık ve keyifli bir oyun ortaya çıkartmayı başarmışlar. Belki DLC olarak görürüz.

Konumuz insan ya da yük taşımak olarak özetlenebilir. Lakin bunları yaparken belli başlı unsurlara dikkat etmeniz, planlı ve programlı büyümeniz, bir işletmeyi nasıl yönetmek gerekiyorsa öyle düşünmeniz ve uygulamanız gerekiyor.

Düşük bütçeli, yavaş giden, konforsuz minibüsler ile başladığınız insan taşımacılığı seviyesini önce küçük şehirler, sonra biraz büyük orta direk şehirler sonrasında da metropoller ile birleştireceğiniz bir rota düzeni ile kurmanız, araçlarınızın bakımlarını eksik etmemeniz, yolcuların konforu için küçük küçük iyileştirmeler ile araçlarınızı “daha yüksek bilet fiyatı” çekebileceğiniz tahammül edilebilir halde işleme almanız bu oyunun en kritik noktası diyebilirim. Daha iyi otobüsler ve Premium yolcu formatı ile daha konforlu araçlara daha çok para ödemeye ikna yolculara hizmet edebilme opsiyonu da cabası.

Aynı durum yük taşımacılığında da öne çıkıyor. Dikkat etmeniz gereken nokta insan ya da yük arz-talebinin değişken olduğu ve bir rotanın sonsuza dek aynı sıklıkta işleme izin vermediği, oyunun bu durumu size mükemmel bir esneklik olarak geri döndürdüğünü de söylemeden geçmemek lazım.

İlk aşamada tek bir ülke içinde farklı şehirleri birbirine bağlama misyonu, ilerleyen bölümler ile birlikte Avrupa kıtasında farklı ülkelerin şehirleri arasında insan ve yük taşıma kısmında uçak, tren, otobüs ve kamyon, kamyonet hatta tır özelinde ilerliyor. Şoförlerinize pasaportlar almalı ve erişim ağınızı genişletiyor olmalısınız.

Oyunun gidişatı sırasında sel baskınları, konserler ve farklı stadyum etkinlikleri ile yoğunlaşan insan popülasyonunu yakalamalı ve oraya yoğunlaşarak daha hızlı para kazanabilir konumda olmalısınız. Kazalar ve bozulan araçlar sizi bu süreçte görevinizden alıkoyabilir. Bazı işleri otomatikleştirmek için yardımcılar alabilir, farklı kampanyalar düzenleyerek tatil beldelerine turist taşımaya da konuyu çevirebilirsiniz.

Haritasının ve oyunun arayüzünün sade yapısı, dinlendirici müzikleri ile yoğun geçen bir günün ardından çayınızı kahvenizi alarak atılacağınız macerada zamanın nasıl geçtiğini anlamama durumu ile karşılaşabilirsiniz.

Cevap bırakın