TP-Link Tapo C200 : Ev ve ofisinizdeki güvenlik kamerası

0

 

Tapo C200 , ufak boyutlarda, ancak büyük özelliklere sahip bir cihaz. Eviniz ya da ofisiniz için uygun fiyatlı bir güvenlik kamerası arıyorsanız, bu ürüne mutlaka göz atın.

Tapo C200 , oldukça ufak boyutlara sahip bir güvenlik kamerası. Kutuyu açınca kameranın kendisini, güç kablosunu ve montaj için gerekli olan malzemeleri görüyoruz. Ürünün sade, güzel bir tasarımı var. İsterseniz bir masaya konumlandırabilir, isterseniz duvara, isterseniz de tavana sabitleyebilirsiniz.

Tapo C200’ün kurulumu ve kullanımı gerçekten çok kolay. Bundan birkaç sene öncesine gittiğimizde, “güvenlik kamerası” denildiğinde teknoloji severlerin “zor kurulum ve kullanım” endişesiyle bu ürünlere yaklaşmaya çekindiklerini hatırlarız. TP-Link, pek çok güncel ürününde olduğu gibi Tapo C200’de de yazılımsal tarafta ciddi destek sunuyor.


Kameranın güç ihtiyacını karşıladıktan sonra, Android ya da iOS işletim sistemli telefonunuza Tapo Camera uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ardından sırayla kurulum aşamalarını yapıyorsunuz ki bunlar çok kolay. Aynı ağ üzerinde bağlantı kurunca, ki ürünün 802.11 b/g/n desteği bulunuyor, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
Tapo C200, 1080p video kayıtları gerçekleştirebilen bir kamera.

Bu, gerçekten de ideal bir kalite. Yaptığımız denemelerde, ürünün “iyi” olarak nitelendirebileceğimiz bir görüntüleme kalitesi var. Ortam ışığı azaldığında ve akşam olduğunda ise, otomatik olarak gece moduna geçiş yapıp 9 metrelik mesafede detayların belirgin olduğu kayıtlar gerçekleştirebiliyor.

Çekilen görüntüleri kayıt edin

Tapo C200’in üzerinde bir de microSD kart girişi bulunuyor. İsterseniz 128GB’a kadar bir microSD takarak yaklaşık 15 gün boyunca görüntü kayıtlarını otomatik olarak alabiliyorsunuz. Tabii kayıt için akıllı telefon belleğini de kullanabilirsiniz. Yer dolduğunda ise, eski görüntülerin üzerine kaydetmeye devam edebiliyor.
Ürün, otomatik olarak kendi etrafında 360 derece sağa – sola dönerek çekim yapabiliyor.

Aynı zamanda 114 derecelik açıyla da yukarıya ve aşağıya doğru hareket edebiliyor. Eğer iyi bir konumlandırma yaparsanız, ev ya da ofisinizde nelerin olup bittiğini uzaktan da takip edebilirsiniz. Bu arada, uygulama sayesinde istediğiniz anlarda da çekim açılarını ayarlayabiliyor ve istediğiniz noktaları kontrol edebiliyorsunuz.


Uygulaması bize neler sunuyor?

Aslında bu uygulama olmadan kameranın pek bir işe yaramayacağını söylemeliyiz. Zira nerede olursanız olun, internet bağlantısı aracılığıyla ev ve ofisinizi rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Pek çok ayarı manuel olarak hazırlayabilirsiniz.

Tabii kameranın sesli kayıt özelliği bulunduğu gibi aynı zamanda sesli ve görüntülü iletişim yeteneği de var. Yani diyelim ki siz dışardasınız ve kamera aracılığıyla evinizi izliyorsunuz. İstediğiniz anda sesli iletişim sağlayabilirsiniz. Ürünün mikrofon ve hoparlörünün iyi ses kalitesi olduğunu söylemeliyiz.

Tabii uygulama arayüzünde de görebileceğimiz üzere, ev ya da ofisimizin farklı odalarında kullanabilmek üzere sisteme başka kameralar da dahil etme şansımız bulunuyor. Zaten uygulamada salon, yatak odası, banyo gibi kategoriler var. İstediğiniz her kategoriye bir kamera atayabilir, daha sonra da bu ibarelere tıklayarak kolayca uzaktan takip sağlayabilirsiniz.
Bu arada ürünün sesle kontrol özelliğinin de olduğunu, Google Asistan gibi teknolojilerle de kontrol edilebildiğini belirtelim.


Hareket algılama özelliği

İsterseniz ürünün “hareket algılama” özelliğini de aktifleştirebiliyorsunuz. Böylece siz evde ya da ofiste yokken bir hareketlilik olursa, kamera bunu hem kaydediyor ve anında size bildirim gönderiyor. İsterseniz hareketin gerçekleştiği esnada kameradan ortama alarm sesi de verilebiliyor. Bunun üzerine siz de hemen telefonunuz üzerinden görüntüleri kontrol edebiliyorsunuz. Güzel bir diğer detay ise, hareket sensörünü belirli noktalar için ayarlayabiliyor olmanız. Bunu da yine uygulama üzerinden kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz

TP-Link  ailesi hakkında detaylı bilgi ve satın almak için buraya tıklayın

Cevap bırakın