TP-Link AV2000: Ev ortamda 2000 Mbit/sn’lik rekor veri transferi

0

TP-Link’in yeni Powerline adaptör kiti olan AV2000 (TL-WPA9610), kullanıcıları ev ortamında yüksek bir veri transferi sağlaması ile ilgi çekiyor. Evin şebeke ağından faydalanan ve kablosuz ortama aktarma yapabilen AV2000 inceleme altında.

Evinize Internet bağlantısını aldınız ve bu bağlantıyı evin her köşesinde olmasını istiyorsunuz. Böyle biri durumda, evin tam ortasında koyduğunuz bir ADSL/VDSL Wi-Fi cihazı, sizin birçok isteğinizi yerine getirebiliyor. Bu çok yaygın bir çözüm ve kullanıcıların %90’ı bu tarz bir çözümü de tercih ediyorlar.

Bu teknoloji her ne kadar çok etkili olsa da, bazı problemleri de yok değil. Örneğin kablosuz sinyalin erişim uzaklığı, evin içindeki eşyalardan ve duvarların kalın olmasından çok etkileniyor. Özellikle de örme beton duvarlardan istenilen derecede bir performans almak neredeyse imkansız. Böyle bir durumda kablosuz teknolojilerin limitlerini zorlamak yerine farklı çözümlere başvurulmalı.

Network kablolarla elbette bir çözüm oluşturulabilir. Fakat bu kabloları evin içinde çekmek size ekstra bir iş gücü ile birlikte hareket kabiliyetinizi de kısıtlayabilir. Bunu düşünen Network firmaları birkaç yıldır hayatımızda olan alternatif bir teknoloji geliştirdi.

Evin elektrik şebekesini fiziksel bir Network ağ gibi kullanan Powerline teknolojisi  ile birçok isteğinizi herhangi bir efor sarf etmeden yerine getirmeniz mümkün. Sizde kabul ederseniz ki evin birçok odasında en azından bir elektrik kablosu çekilmiş ve priz takılmış durumda. İşte bu prizler yardımı ile yeni bir Network ağınızı kurmanız mümkün. Sürekli geliştirilen bu teknoloji sayesinde çok hızlı veri transferlerine ulaşabiliyorsunuz. İşin güzel yanı da oluşturduğunuz bu yeni ağı, kablosuz ortama da açıp bir yere sabit kalmamanız.

Bu ay inceleme fırsatı bulduğumuz TP-Link AV2000 işte bu tür bir ürün.

Kolay Kurulum

TP-Link AV2000 ya da namı diğer TL-WPA9610KIT, iki parçadan oluşuyor. Bu parçalardan ilki olan TL-PA9020, ethernet kablo yardımıyla ADSL Router ile bir bağlantı sağlanıyor.

TP-Link’in Wi-Fi Oto senkronizasyon işlemi  hemen devreye giriyor. Yapmanız gereken Wi-Fi Clone düğmesine basmak ve Router cihazınınızı ağ adını ve şifresini cihaza kopyalamasını beklemek. Fişe takılan bu ürün, bu sayede ADSL Router’i  evin elektrik şebekesine dahil ediyor.

İkinci ürün olan TL-WPA9610 ise, istediğiniz yerde kullanmanız mümkün. Bizim tavsiyemiz bu ürünü Router sinyalinin zayıf olduğu veya İnternet erişimin sağlanmadığı bir bölgede kullanmak. Bu ürünü elektrik prizine taktığınızda ekstra herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor.  İster üzerinde bulunan iki adet ethernet portu sayesinde oyun konsolunuzu veya televizyonunuzu İnternet ortamı ile tanıştırın, isterseniz de yeni nesil 802.11ac WiFİ standardı ile kablosuz İnternetin keyfine varın.  TP-Link AV2000, sahip olduğu AV2 standardı sayesinde kullanıcıya 2000 MBit/sn’lik rekor bir veri transfer hızı sağlıyor.

Rekor veri transfer hızı

TP-Link AV2000, evin elektrik şebekesinden 2000 MBit’sn’lik bir veri transfer hızı sağlıyor. Gigabit ethernetten iki kat daha hızlı olan bu transfer hızı sayesinde, oyun konsollarından Online oyunların  tadına ve  Stream servislerinden 4K video içerikleri herhangi bir takılma olmadan seyredebilirsiniz.

TL-WPA9610’nin diğer bir önemli özelliği, toplamda 1167 MBit/sn’lik bir kablosuz veri aktarım hızına sahip olması. 802.11ac standardı ile 2.4 GHz frekans bandında 300 MBit/sn’ye ulaşan TL-WPA9610, aynı zamanda 5 GHz frekans bandında 867 Mbit/sn’ye ulaşabiliyor. Bunun anlamı günümüzde birçok cihazın İnternete bağlı olduğu bir dünyada kesinlikle hızdan geri kalmamanız.

Desteklenen 2×2 MIMO teknolojisi sayesinde, birden fazla uzaktaki cihazlar kablosuz veri erişiminden faydalanabiliyorlar.

Unutmadan. TP-Link’in yeni uygulaması olan tpPLC sayesinde, herhangi bir iOS veya Android cihazından kablosuz ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.  Wi-Fi bulunulurluğu için zamanlama atayabilirsiniz ve adaptörün üzerindeki LED göstergelerini bile kontrol edebiliyorsunuz. Yani  bu ürünü bilgisayardan bağımsız yönetebiliyorsunuz.

Cevap bırakın