Toyota ilk yarı otonom otomobilini tanıttı

0

Ekran Resmi 2017-03-09 08.49.24

Japon otomobil şirketlerinin kendi kendine gidebilen (otonom) otomobil teknolojilerine yönelik yoğun çalışmalar içerisinde oldukları biliniyor. Bu alanda küresel düzeyde öncü üreticilerin yer aldığı ülkede dikkat çeken ve uzun yıllardır çalışmalar yürüten markalardan biri olan Toyota, beklenen lansmanını gerçekleştirdi.

Köklü otomotiv şirketi, 2015’te başlanan çalışmalar kapsamında yarı otonom aracı Lexus LS 600HL’i Prius Challenge adlı etkinlik kapsamında tanıttı.

Toyota Araştırma Enstitüsü (TRI) imzasını taşıyan otomobilin dikkat çekici özelliklerle donatıldığı görülüyor. Bunlar arasında yüksek çözünürlüklü harita gereksinimini azaltan LIDAR adlı radar/kamera yapısına sahip olması öne çıkanlar arasında konumlanıyor.

Toyota’nın araştırmaları, seviye 4 sürücüsüzlük için geliştirilen ve sürekli aktif bir sistem etrafında şekilleniyor; bu noktada aracın kendi kendine hareket edebilmesini, hedeflenen noktalara ulaşmasını sağlıyor. Sürücünün tehlikelere karşı uyarıldığı, yolun takip edildiği bir diğer sistem ise gerekli durumlarda kontrolü üzerine alıyor. Öte yandan sürücünün, sürüş insiyatifini istediğinde alabilecek şekilde konumlandığının altını çizelim.

Söz konusu geliştirme çalışmalarının halihazırdaki Toyota marka otomobillerde de bazı yönleriyle kullanıldığı belirtiliyor, örneğin şirketin bazı modellerindeki Otomatik Acil Durum Freni bunlardan biri.

Toyota tarafından geliştirilen yarı otonom otomobilin nihai ürün olmadığının ise altı çiziliyor; yürütülen testler neticesinde tamamen kendi kendine gidebilen ilk son tüketici araçların önümüzdeki yıllarda lanse edileceği kaydediliyor. Planlanan tarihin 2020 olduğu ifade ediliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın