Toyota Türkiye’den hibrit otomobil üretimine dair çarpıcı başarı

0

Türkiye’de hibrit üretimi 2016 yılında başlamıştı. Bu kapsamda  Toyota Otomotiv Sanayi, 4 yılın ardından hibrit üretiminde dünya devi haline geldi…

Hibrit üretim denilince akıllara ilk gelen Toyota, üretimlerine ilk defa 2016 senesinde başlamıştı. Aradan geçen 4 yıl sonunda Toyota, Avrupa’da hibrit üretim konusunda çığır açtı. En yüksek üretime sahip fabrika haline geldi.

22 seneden bu yana hibrit motorlu taşıtlarının üretimini yapan Toyota, ülkemizde ilk defa 2016 senesinde hibrit motorlu C-HR modelini çıkardı.

2019 senesinde Corolla Sedan ile beraber ikinci hibrit taşıtını da Sakarya şehrinde üretmeye başladı. Taşıtların üretimi gözönüne alındığında geçtiğimiz sene üç taşıttan ikisinin hibrit olduğu açıklandı.

Yüzde 90’ı ihraç ediliyor

Gurur verici detaylar bu kadarla da sınırlı değil. Toyota Otomotiv Sanayi, senelik üretiminin yüzde 90’ını ihraç ediyor. İhraç ettiği ülke sayısı 150 olarak açıklandı. 2019 senesinde üretimi yapılan 121 bin C-HR hibrit aracın Fransa, Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya’ya ihraç edildiği belirtildi. 42 bin adet üretimi yapılan Corolla Sedan hibrit aracının ise en fazla; Macaristan, İsrail, İspanya, Polonya ve İrlanda’ya ihraç edildiği açıklandı.

Toyota Otomotiv Sanayi 3 vardiya olarak çalıştırdığı 5 bin kişiye iş olanağı sağlayarak dünya devleri arasında yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Cevap bırakın