Toyota otonom araç testlerini durdurdu

0

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ve bir yayanın ölümüne neden olan otonom araç kazasının ardından Toyota, ABD’deki otonom araç testlerine ara verme kararı aldı.

Uber’in otonom araç testleri sırasında gerçekleşen ölümlü kazanın ardından bulgular, hayatını kaybeden yayayı sorumlu tutsa da endüstri açısından hayal kırıklığı yüksek seviyede oldu. Bu yönde uzun yıllardır çalışmalar yürüten Toyota, ABD’yi kapsayan bir dizi çalışmasına ara verme kararı alındığını resmi olarak duyurdu. 

Askıya alınan otonom araç testleri sonrası açıklamada bulunan Toyota sözcüsü Brian Lyons, gerçekleşen kazanın endüstriye etkilerini tahmin edemediklerini, ancak kazanın nedeni tam olarak anlaşılana kadar kendi otonom araç araştırmalarını sürdürme konusunda haklı bir tereddüt içerisinde olduklarını ifade etti.

Öte yandan Japon otomobil şirketinin yaptığı hamle kamuoyunda beğeni ile karşılandı. Birçok otorite, alınan kararın şirket imajının olumlu yönde etkilediği noktasında birleşti.

Toyota bu alanda öncü şirketlerden…

Toyota, uzun yıllardır otonom araç teknolojisi üzerinde çalışıyor. Ayrıca Guardian adı verilen ve sürücü hatalarına karşı koruma içeren teknoloji çalışmaları da bulunuyor. Böylelikle hem kendi kendine gidebilen hem de çevreye birçok yönden duyarlı bir teknoloji argümanını araştırmalarına entegre etmişti.

Otonom araçlarla ilgili bize göre ‘ara verme’ kararının ne kadar süreceği net olmamakla birlikte, şirketin kısa süre içerisinde AR-GE çalışmalarının devam etmesi yüksek bir olasılık durumunda.

Cevap bırakın