Total War: Three Kingdoms İnceleme

Türkçe ve kaliteli bir strateji oyunu arayanlar için

0

Total War serisi oyun dünyasının en uzun soluklu ve çıtasını neredeyse hiç bozmayan serilerindendir. Sıradan RTS’lerin popüler olduğu bir zamanda ortaya çıkan, yapısı, teknikleri, sunduğu imkanlar ve verdiği keyif ile oyuncuların kalbinde taht kuran bir oyun olarak da yerini sağlamlaştırmıştır. Tarihin farklı dönemlerinde geçen oyun serilerinde bu defa konumuz Üç Krallık dönemi. O dönemi enine boyuna ekrana yatırıyoruz.

İlk kez oyunu açanların fark edeceği üzere oyun Türkçe olarak bize sunulmuş durumda. Derin strateji oyunlarında en büyük dert İngilizce olarak çok uzun verilere maruz kalabiliyor oluşumuzdur. Bu durumu seven tarih meraklısı oyuncuları ayırarak konuşuyorum, oyun ne kadar iyi ve ne kadar derin olursa olsun çok okumak oyuncuyu genellikle yoran bir hadisedir.

Klasik bir strateji olmanın dışında bu oyunda yönettiğiniz karakteriniz ile düşman ordularının general ve komutan düzeyindeki isimleri ile arbedenin ortasında düello yapabiliyorsunuz. Savaşın genel olarak gidişatı oldukça güzel şekilde seyrediyor. Düşmanlar savaşa başlamadan önce size değişik yollarla açığınızı arama gibi durumlarla gelebiliyorlar.

Bölge içinde farklı rakipler ve o farklı rakiplerin değişik kişisel yönelimleri mevcut. Bu durum oynarken politik davranma açısından hangisi ile iyi anlaşabileceğinize, hangisi ile ilk savaşmanız gerektiğinize karar vermenizi sağlıyor.

Grafiksel olarak hem harita ekranı hem de savaş alanları fazlasıyla iyi ve detaylı bir şekilde hazırlanmış. Arayüzde sunulan detaylar oyunun kendi temasını tamamlar nitelikte. Savaş ekranında haritanın dibine kadar girip birimlerinizin nasıl savaştığını detaylı bir şekilde izlemeniz bile olası.

Grafiklerin yanında bir diğer muazzam unsur ise sesler ve müzikler. Dönemi yansıtan ve ambiansı yaşamanızı sağlayacak tüm elementleri birleştirip oyuna yerleştirmişler. Karakterlerin seslendirmeleri ve özel efektlerin doğallığı fevkalade. Bu dönemi sevmeyenler için bu tip ambians müzikleri fazlasıyla yorucu olabilir, tavsiyem oyuna başlarken müzikleri azaltma yönünde olacaktır.

Total War serisi genel olarak başlaması heyecanlı, oynaması bir miktar efor isteyen, gerçek bir komutan gibi sonraki hamlelerinizi planlamanızı bekleyen bir yapıdadır. Ustalaşması ise oldukça zordur. Oyundan genel olarak keyif almaya ve tarihe tanıklık etmeye odaklı bir sunum ile sizi karşılar. Bu nedenle oyunu temin edecek arkadaşların bu duruma hazırlıklı olması konusunda sizi bilgilendirmek isteriz. Her tarih seven strateji koleksiyonerinin arşivinde yer alması gereken bir yapım

Cevap bırakın