Toshiba Satellite Radius 15 dizüstü bilgisayar incelemesi

0

 

toshiba_satellite_radius_15_1Bundan tam 30 yıl önce, 1985 yılında Toshiba, dünyanın bilinen ilk dizüstü bilgisayarını üretti. T1100 kod adıyla piyasaya sürülen bu bilgisayarın kalbinde 4,77 MHz Intel 80C88 yonga bulunuyordu. Ağırlığı 4 kilo 100 gram olan T1100, 1899 dolarlık bir etiket taşıyordu.

Sadece 20,1 mm inceliğinde

Son kullanıcıdan, iş dünyasının gerekliliklerini karşılamak üzere çok çeşitli amaçlar için birçok seride dizüstü bilgisayar üretimi yapan Toshiba, bugünlerde daha çok kurumsal pazara yönelik ürünlere ağırlık vermiş durumda. Özellikle Toshiba Satellite serisinin ikisi bir arada, hibrit modelleri olan Radius’lar büyük ilgi görüyor. Biz de Toshiba Satellite Radius 15’i sizler için deneyimledik.

Dış görünümden başlayacak olursak; öncelikle sizi bir boy daha küçük olan Radius 14 modelinden farklı olarak, fırçalanmış şık bir metal gövdenin beklediğini söylememiz gerekir. Gerek üst kapakta, gerekse alt bölümde pırıl pırıl altın saten renkli gövde yapısı bilgisayara havalı bir görünüm vermiş. Alt çerçevenin kenar çizgilerinde, ekran çerçevesindeki yapı devam ettirilmiş. Kömür rengi kenarlıklar, bilgisayar kapandığında sırt bölümündeki yapıyla bir bütünlük oluşturuyor. Bu büyüklükteki bir bilgisayar için, inceliğin 20,1 (en geniş noktasında) olması çok hoş… Ancak ağırlık 2 kilo 300 gram… Büyük ekranın bedeli de bu oluyor elbette…

toshiba-satellite-radius-15-p55w_angle21Beş farklı kullanım modu

Bilgisayarın giriş ve çıkış noktaları, sağ ve sol bölümlere paylaştırılmış. Sol tarafta güç kaynağı girişi, USB 2.0 port, ses açma kapama kontrolü ve Windows işletim sisteminin eski ve yeni arabirimine geçiş düğmesi bulunurken, sağ bölümde açma/kapama düğmesi, HDMI girişi, iki adet USB 3.0 port ve bellek kartı girişi var. Elbette ki, bilgisayarın en önemli özelliği, ekran açısını kullanım seçeneğinize göre ayarlayabilme olanağı sağlaması…

Döndür, çevir, katla yöntemiyle kendi etrafında dönebilen esnek yapı kullanıcılara beş değişik kullanım imkanı sunuyor. Bunları sıralayacak olursak; birincisi ve en önemlisi tamamen katlandığında bilgisayar adeta bir tablet haline geliyor, sunum moduna getirdiğinizde raporları iş arkadaşlarınızla, yöneticilerinizle paylaşabiliyorsunuz, eğlence modunda arkadaşlarınızla birlikte film izlemek, ya da oyun oynamak ayrı bir keyif haline geliyor, dilerseniz 180 derece açıp masaüstünüze yatırabiliyor ve son olarak geleneksel dizüstü modunda da kullanabiliyorsunuz.

Full HD IPS özellikli ekranın boyutu 15,6” ve 1920×1080 çözünürlüğünde… Ayrıca dokunmatik ekran özelliği de var ki, bu tablet kullanımı sırasında çok işinize yarıyor. Kaputun altında 5. Nesil Intel i5 5200U, 2.2 GHz hızında bir işlemci bulunuyor. 8GB’lık bellek kapasitesini 16 GB’a yükseltebiliyorsunuz. 256 GB kapasitesindeki SSD verilere daha hızlı ulaşılmasını sağlıyor.

toshiba_satellite_radius_15_5Görsel ve işitsel bir şölen

Görsel anlamda Ultra HD 4K teknolojisini destekleyen Radius 15’inizi evde HDMI girişi aracılığıyla TV’nize bağladığınızda dev ekranda görsel bir şölen başlıyor. Net görüntünün anlamıyla ilgili fikriniz değişiyor. Görüntü kadar ses kalitesi de çok önemli elbette… Bilgisayarla bütünleşik, DTS özellikli Harman Kardon stereo hoparlörlerle müzik dinleme deneyimini yaşamak gerekiyor.

Radius 15’ler Windows 8.1 işletim sistemiyle geliyor, ancak Windows 10 terfisine ücretsiz olarak hazır durumda… Bilgisayardaki en önemli farklılıklardan biri Windows’taki sanal asistanınız Cortana’nın bir tuş uzaklığınızda olması… Cortana’ya emirlerinizi sözlü olarak iletebiliyorsunuz, bunun için bilgisayar gelişmiş mikrofon ve hoparlör sistemiyle donatılmış durumda… Karanlık ortamlarda yazı yazmanızı kolaylaştırmak için klavyede aydınlatma özelliği de bulunuyor.

Son olarak, Toshiba Satellite Radius 15, ya da teknik adıyla P55W-C5208-4K, geniş ekran ihtiyacı duyan, bilgisayarını hem işte, hem de evde, eğlence amacıyla kullanan kişilere hitap ediyor. Yaklaşık 7 saati bulan batarya ömrü bu cüssede bir bilgisayar için hiç de az değil… Daha küçük boy arayışında olanlar bu seride 14, 12, hatta 11 seçeneklerini de değerlendirebilirler.

Cevap bırakın