TOSFED İletişim Danışmanı ile Dijital Sporlar ve E-Ralli Üzerine

0

Sevgili Atıl Atılgan, Uzay Yoluna kaptan olmaya layık bir ismin var. Bunun dışında seni tanıyabilir ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’ndaki (TOSFED)  görevin hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?

Teveccühün Berk sağol. Kaptan Kirk ve Mr. Spock varken bize düşmez dedik otomobile verdik kendimizi. (Gülüyor) Uzun yıllardır medya ve sporcu olarak otomobil sporlarının içinde yer aldım. 10 yıl kadar önce İstanbul’dan Bodrum’a yerleştim ve halen burada kendi firmam olan aa danışmanlık üzerinden başta Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) olmak üzere, farklı sektörlerden kuruluşlara medya ve iletişim danışmanlığı hizmeti veriyorum.

tosfed
TOSFED ile genç pilot adaylarını otomobil sporlarıyla tanıştıran Atıl Atılgan

TOSFED dijital sporlara nasıl yatırım yapıyor? Pandemi süreci bu süreci hızlandırdı mı?

Evet pandemi döneminde, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın başlatmış olduğu ‘evde kal hareketsiz kalma’ kampanyası doğrultusunda TOSFED olarak dijital şampiyona projemizi başlattık. Bağlı bulunduğumuz Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) bünyesindeki dijital çalışma grubundaki 4 ülkeden birisi olarak, uzun süren bir hazırlık döneminin ardından FIA’ya bağlı 146 ülke arasında dijital ulusal şampiyona düzenleyen ilk ve tek ülke olduk. Fiziksel branşlarımızdaki ulusal şampiyonalara ilaveten, bu yıldan itibaren dijital ralli ve pist branşlarında da Türkiye Şampiyonu unvanı vereceğiz.

Teknoloji genel olarak otomobil sporlarını yıllar içinde nasıl etkiledi? Elektrikli çözümlere sıcak bakıyor musun mesela?

Geçmiş dönemlerde mekanik olan her şey artık gündelik otomobillerimizde de elektronik bir hal aldı bildiğiniz gibi. Bu elektronik sistemlerin bir çoğunun da AR-GE’si yarışlarda yapıldı ve geliştirildi. Geçmiş dönemlerde sürüş becerisi daha ön plandayken, bugün her geçen gün seyir zevkinden daha da uzaklaşan, teknolojinin ön planda olduğu otomobilleri ve pilotları izliyoruz. Örnek vermek gerekirse bundan 30-40 sene önce ralli otomobillerini yavaşlatmak için sürekli yan gitmek gerekirken, artık gelişen teknoloji sayesinde ‘tren gibi’ dümdüz giden otomobiller izlemeye başladık.
Diğer taraftan 2014’ten bu yana düzenlenen Formula E oldukça hızlı ilerledi. Formula’nın ardından başta ralli olmak üzere diğer branşlar için de elektrikli otomobilleri geliştiriliyor. Egzoz ve benzin kokusundan eksik yarışlar ne kadar keyif verir bilemiyorum ama, bence otomobil sporlarının ruhundan her geçen gün biraz daha uzaklaşılıyor.

 

Ralli için hangi oyunu tercih ettiniz bunun nedeni nedir?

TOSFED Dijital Ralli Şampiyonası’nda oyun olarak WRC8 tercih ettik. Bunun en önemli nedeniyse WRC Promoter şirketi tarafından geliştirilen FIA onaylı bir oyun olmasıydı. Ayrıca oyundaki yarışlar arasında Türkiye Rallisi de var. Şampiyonamızın 7. ve son yarışı da Türkiye Rallisi olacak. Aynı şekilde TOSFED Dijital Pist Şampiyonası’nda da yine FIA onaylı olması nedeniyle Gran Turismo Sport’u tercih ettik. FIA Motorsport Games organizasyonu Covid-19 pandemisi nedeniyle iptal edilmese, Türkiye Şampiyonu olacak sürücü e-sport kategorisinde ülkemizi temsil edecekti.

Herhangi bir konsol / PC ya da direksiyon seti gibi gereklilikler var mı?

Herhangi bir ekipman veya donanım zorunluluğumuz yok. Hatta dijital pist şampiyonasında finale kalan Huzeyfe Çelik isimli bir katılımcımız gamepad ile oynuyor. Dijital Ralli Cross yarışmasında da finale kalan Barkın Anayurt ise klavye ile oynuyor. Yeni başlayan biri www.tosfed.org.tr/nasil-yarisabilirim adresi üzerinden daha fazla bilgiyi edinebilir.

WRC
Türkiye etabı da bulunan WRC, e-sporun resmi oyunu

Meşhur soru hakkında senin fikrini alalım. Mevcut oyunlar ya da simülatörler gerçeğe ne kadar yakın?

Aslında oldukça yakın diyebiliriz. Bunun en güzel örneği de bir çok pilotun simülatörlerde antrenman yapmaları. Pist veya etap ile ilgili çizgi, frenaj noktası gibi pek çok konuda fikir sahibi olmanızı sağlasa da, eksik olan noktaları G kuvvetini hissetmemiz ve ‘yoldan çıkarsam kaza yaparım’ tedirginliğinden uzak olmanız bence.

Oyunda keşfedeceğiniz yetenekleri gerçek hayatta yarış dünyasına katma gibi bir fikir var mı?

Daha önceki yıllarda özel organizasyonlarda bu denendi, hatta aralarında başarılı olan genç arkadaşlarımız da oldu. Ancak biz pist ve ralli şampiyonaları için böyle bir planlama yapmadık. Benim koordinatörlüğünü yaptığım ve 3 yıldır başarıyla devam eden genç sporcu keşfetme programımız ‘TOSFED Yıldızını Arıyor’ var. FIAT ve Petlas katkılarıyla organize ettiğimiz bu proje sayesinde bugüne kadar bini aşkın genç sürücüyü sporumuzla tanıştırdık. Projenin 4. yılında yine aynı motivasyon ve istekle devam etmeyi istiyorduk ancak, pandemi sebebiyle tüm sportif faaliyetlere ara verildiği için başlayamadık.

Cevap bırakın