Topyekün savaş deneyimi Battlefield 2042 ile geri döndü

0

Online oyun ortamlarında en fazla zaman harcanan ve çapı ile çoğu oyunu geride bırakan Battlefield serisi uzun bir aranın arkasından köklerine dönüş yaptığı, eski tatlar ile yeni heyecanları birleştirdiği Battlefield 2042 ile karşımızda duruyor.

Öncelikle hiç Battlefield oyunu oynamamış arkadaşlarımız için biraz genel çerçevede oyunu anlatalım. Battlefield, isminden de anlaşılacağı gibi size savaş meydanlarındaki kaotik ortamı deneyimlemenizi hedefleyen, başarılı olmak için birey değil takım olmanız gerektiğini sert bir şekilde öğreten, uyumlu ve mantıklı hareket etmenin zaferin ilk adımı olacağını birinci elden ekrana taşıyan bir mottoya sahip.

Oyun içinde 4 kişilik ekipler halinde halinde haritaya dağılmış görevleri gerçekleştirmek adına oyun ortaya koymakla yükümlüsünüz. Ekibin uyumlu olması kadar dengeli bir sınıf dağılımına da sahip olması gerekiyor. Medic eksikse Medic, Sniper eksikse Sniper olmak gibi durumlar söz konusu. Herkesin Sniper olduğu yerde şiddetli çalışmalarda yaralananları ya da mermisi azalanlara takviye yapılamadığında savunduğunuz yerin kaybedilmesi çok olası bir senaryo.

Battlefield 2042 tarafına dönecek olursak, yapım bize eski hoş tatlarla birlikte yeni bir tema da sunuyor. All-Out Warfare, Portal ve Hazard Zone modları hem eski tatları hem de yeni heyecanları sunuyor. All-Out Warfare modu bilindik Battlefield kargaşasına adım atmamıza olanak tanıyor. 128 kişiye kadar çıkabilen bir kapsamda topyekün çatışmanın heyecanını Conquest ve Breakthrough modlarına ayrılmış haritalarda deneyimleyebiliyoruz. Uçaklar, helikopterler, tanklar, hovercraftlar derken savaşın içinde piyade olmak kadar araçla mücadele seçenekleri de oldukça fazla ve savaşın gidişatına doğrudan etki ediyor.

Portal modu ise sizi geçmiş deneyimlere götürmeye odaklanıyor. Özelleştirilebilir sandbox oyun modelinde Battlefield 1942, Battlefield 3 ve Battlefield: Bad Company 2 oyunlarından seçilmiş haritalarda eski dönemlerde yaşadığınız heyecanı yeni grafikler ile vücut buluyor. Oynanış mekanikleri bu modda olduğu gibi aynı. Silahlar, araçlar, haritalardaki düzen, uğranan yıkım etkisi olduğu gibi. Yeni grafiklerle o dönemin aksiyonunu yaşamak ise gerçekten paha biçilemez. 2042 tarafına göre size elbette farklı gelecektir. Haritaların yapısı ve size sunduğu eğlence topyekün savaş ve açık arazi deneyiminden daha farklı ve bir akışın içinde gibi hissetmenizi sağlayacak. Bu kadar çok insanın büyük gözüken alanlarda nasıl yanyana mücadele edebildiğini bu modda daha iyi anlayacaksınız.

Hazard Zone modu ise sizi 4 kişilik ekip olarak hayatta kalma deneyimi üzerine haritaya bırakıyor. Diğer modlardan en büyük farkı iki farklı taraf değil birden fazla farklı tarafın olması ve hepsinin haritaya dağılmış veri sürücülerini toplamaya çalıştığı, rakiplerle ve yerel milislerle mücadele halinde olduğu, gözünün sürekli sağı solu araştırdığı bir durumda olmasını sağlaması. Etrafı iyi gözlemlemek, rakiplerin çatışmasını izleyerek ayakta kalanı haritadan silmek, takım arkadaşlarınızla uyumlu bir şekilde göreve başlayıp bitirmeniz bu modun kilit noktası.

Battlefield 2042’nin bence en büyük mevzusu değişken hava durumu, kum fırtınaları, şimşekler ve delicesine yağan yağmur. Oyunun gidişatında alakasız bir yerde bir anda patlayan fırtına ile savaş alanında bütün dengeler değişebiliyor. Fırtınanın harita üzerinde izlediği belirsiz rotada etki alanı üzerinden konum alabiliyorsunuz. Bir piyade olarak kendinizi hortumun göbeğine attığınızda olur olmaz yerlere sürüklenebiliyor, bir anda kendinizi gökte bulabiliyorsunuz. Şahsen fırtınaya kendimi bırakıp yükselmemle birlikte paraşüt açıp öteki binaların üzerine doğru süzülmüşlüğüm var. Bunu wingsuit ile yaparak uçup giden arkadaşlar da gördüm. Shroud gibi isimler yayınlarında bu hareketleri sıkça sergilediler.

All-Out Warfare modunda Hourglass, Discarded, Manifest, Kaleidoscope, Orbital, Breakaway ve Renewal haritaları bulunuyor. Klasikleşmiş haritalarda ise Battle of the Bulge, El Alamein, Arica Harbor, Valparaiso, Caspian Border ve Noshahr Canals yer alıyor.

Şu an 10 farklı Specialist ile birlikte oyun içerisinde silah diziliminizi ayarlayabiliyorsunuz. Atladığınız seviye başına silah, silahlarla da aldığınız skorlar üzerinden de silahlara ait geliştirmeleri elde edebiliyorsunuz.

Arkadaşlarınızla toplanıp nefes nefese bir savaş alanı deneyimi yaşamak, takım olarak hareket etmenin size neler kazandırabileceğini görmek, geçmişte oynadığınız modları aynı heyecanı ile tekrar görmek istiyorsanız Battlefield 2042 şu ara piyasada bulabileceğiniz en iyi seçenek diyebilirim.

Eğer Battlefield 2042 oyununu beğendiyseniz buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Cevap bırakın