Toplu Taşıma Uygulamaları

0

Toplu taşıma uygulamaları, ulaşım konusundaki çileyi ortadan kaldırıyor. Adeta hayat kurtaran toplu taşıma uygulamalarına her geçen gün yenileri ekleniyor.

Bu yazımda, yakın dönemde hayatımıza giren ve zamandan kazandıran en iyi ulaşım uygulamaları derledim.

Teknolojinin gelişmesi ve ulaşıma verilen önemin artmasıyla birlikte artık özellikle büyükşehirlerde istediğimiz her yere toplu taşıma araçları ile kolaylıkla gidebiliyoruz. İstanbul için düşünecek olursak; tramvaydan otobüse, dolmuştan metroya, Marmaray’dan vapura, metrobüsten teleferiğe kadar birçok alternatif ulaşım yolu mevcut. Ulaşım alternatifleri zengin olmasına rağmen toplu taşıma ile bir yerden bir yere gitmek hala bazılarımız için işkence dolu bir hal alabiliyor.

A noktasından B noktasına hangi otobüs hattını kullanarak gideceğimiz bilmiyorsak ya da durakta dakikalarca otobüs beklemek istemiyorsak günümüzde çözüm çok basit. Piyasada cep telefonlarımız için hazırlanmış birçok toplu taşıma uygulaması var ve bunları etkili bir şekilde kullanarak hayatımızı kolaylaştırmak tamamıyla bizim elimizde.

Şimdi gelin, ulaşım konusundaki çileyi ortadan kaldıran toplu taşıma uygulamalarına birlikte göz atalım.

Toplu taşıma uygulamaları 

Mobiett

İsminden de anlaşılacağı üzere İETT’nin resmi cep telefonu uygulaması. Otobüsün hangi durağa kaç dakika sonra geleceğini öğrenmek için, bir yerden bir yere nasıl gidileceği konusunda alternatifli güzergahlar görmek için ya da kullandığınız ulaşım hattının güncel sefer bilgilerini takip etmek için hazırlanan Mobiett, ufak tefek bazı eksikliklere sahip olsa da her geçen gün biraz daha gelişerek hizmet vermeye devam ediyor.

 

İstanbul Ulaşım

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız toplu taşıma uygulamaları konusunda “İstanbul Ulaşım” olmazsa olmazlarınızdan biridir. Kullanıcı deneyimi açısından kendini geliştirmesi gereken İstanbul Ulaşım adlı uygulamada seferlere ait saat bilgilerini, yakınınızdaki İETT duraklarını görebilir ve İstanbul’daki deniz hatlarını listeleyebilirsiniz. “İstanbul Ulaşım” şimdilik rakiplerinin epey gerisinde görünüyor.

 

Moovit

Dünya genelinde 1400’ün üzerinde şehirde yaklaşık 60 milyon kişi tarafından kullanılan Moovit; Türkiye’de Kayseri, İzmir, Ankara, Antalya, Düzce, Bursa ve İstanbul’da hizmet veriyor. Yabancı bir girişim olması sebebiyle Türkiye’deki hizmet kalitesi diğer ülkelere nazaran biraz geri planda görünüyor ama uygulama gerçek zamanlı varış bilgilerini, hat ve güzergah değişikliklerini, bir yerden bir yere nasıl gidileceği konusundaki detayları elinden geldiğince kullanıcılarla paylaşmaya çalışıyor.

 

Trafi

Moovit ile beraber ülkemizde toplu taşıma alanında hizmet veren bir başka yabancı girişim mobil uygulama olan Trafi; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veriyor. Otobüsün durağa hangi dakikada geleceğini gösteren, interaktif bir durak haritasına sahip olan, alternatif güzergahlar listeleyen ve araçların gerçek zamanlı hareket bilgisini kullanıcılarla paylaşan Trafi; başlarda son derece iyi çalışsa da günümüzde özellikle İzmir için güncel veri sunamadığı için tepki topluyor.

 

 

Linebee

Moovit ile Trafi gibi iki yabancı girişimin hakim olduğu toplu taşıma uygulamaları piyasasına kısa bir süre önce giren yerli üretim Linebee uygulaması; kısa vadede bu sektörün liderleri arasında yer almak istiyor. Haritada seçtiğiniz herhangi bir nokta ile gitmek istediğiniz duraklar arasında sizlere bir güzergah oluşturan Linebee aynı zamanda alternatif yolları da sunmaktan geri kalmıyor. Linebee’nin en önemli özelliklerinden birisi de fiyat konusunda kullanıcılarını bilgilendirmesi. Bu sayede yola çıkmadan önce İstanbul Kart’ınıza ya da eski adıyla akbilinize en az kaç para yüklemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Metro, tramvay, otobüs, metrobüs ve vapur hatlarıyla ilgili en güncel verileri paylaşan ve bu konularda toplu taşıma çözümleri sunan Linebee’nin en çılgın projesi ise bünyesine yakında minibüs hatlarını katacak olması. Türkiye’nin ulaşım ağında büyük bir öneme sahip olan minibüslerin, uygulama piyasasında kendine doğru düzgün yer bulamaması hem bazı kullanıcıların ulaşım süresini uzatıyordu hem de minibüs sektörü bu durumdan kötü etkileniyordu.

Linebee aynı zamanda rakiplerinde olmayan zamansız sorgu seçeneği sayesinde insanların zaman belirtmeksizin en doğru ulaşım yolunun hangisi olduğunu öğrenebilmesine olanak tanıyor. Mağazalardaki diğer uygulamalar tek noktadan tek noktaya çözüm sunarken Linebee; tek noktadan çok noktaya ve çok noktadan tek noktaya çözüm üretebilme yetisine de sahip.

Şu aralar en iyi İstanbul ulaşım uygulaması olduğunu düşündüğüm Linebee, favoriniz olmaya aday.

 

Citymapper

Avrupa, Amerika, Asya ve hatta Avustralya’nın farklı şehirlerinde hizmet veren Citymapper da bir süredir İstanbul için toplu taşıma uygulaması olarak kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya çalışıyor. Canlı olarak otobüs, metro, metrobüs, tramvay, Marmaray ve deniz ulaşımı saatlerini paylaşan Citymapper, metro ve metrobüs ulaşım ağı haritası için de çevrimdışı hizmet sunuyor. Bu sayede metro ile yerin altında olan birisi metro ağı haritasını açarak kullanacağı güzergahı daha rahat bir şekilde inceleyebiliyor. Uygulama üzerinden anlık otobüs saatlerinden faydalanarak, daha hızlı rotaları da görebiliyorsunuz. Algoritma destekli çalışan uygulama trafiğin yoğun olmadığı rotaları öneriyor ve yolculuklarınıza konfor katıyor.

 

Google Maps

Google’ın “Haritalar” servisi çağın her türlü yeniliğini yakalamaya ve pazarda ortaya çıkan her ihtiyaca bir karşılık sunmaya devam ediyor. İlk başta yalnızca şehir haritalarını görebildiğimiz, bir noktadan bir noktaya en kısa nasıl gidebileceğimizi öğrendiğimiz uygulama, yakın zamanda toplu taşıma bilgilerini de iletmeye başladı. Ana meselesi toplu taşıma olmadığı için Google Maps’in güncellik ve doğruluk konusunda diğer uygulamalardan birkaç adım geride olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Teknolojinin desteği ile şimdiden hepinize iyi yolculuklar dilerim.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın