Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 İnceleme

0

1999 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkmasıyla birlikte bütün dünyada dikkatleri üzerine çeken bir yapımdı Tony Hawk’s Pro Skater. Oyunla ilk tanıştığım zamanı hatırlıyorum, RTS, yarış oyunları ve FPS oyunlarına meraklı iken bir anda fark etmemizle birlikte çok değişik bir heyecanın içinde bulmuştuk kendimizi. Bir kaykaycının değişik mekanlarda hoplayıp zıplaması, merdivenlerin tepesinde hareketler yapıp puan toplaması ne kadar eğlenceli olabilirdi?

İşte o gün fark ettik sokak futbolu ile birlikte çok keyifli olan bu kültürü. Yıllar sonra ilk 2 oyunun yenilenmiş hali hem PC hem de konsol tarafında karşımızda duruyor. Yapımın ana akış yönü size belli zaman içinde belli hedefleri gerçekleştirmenizi isteyen ve bunun için sınırsız bir kombo opsiyonu sunan şekilde. 10.000 puan’a nasıl ulaşacağınız, hangi hareketleri yapacağınız sizin elinizde. Bu hedefler gerçekleştikçe oyun daha da zenginleşiyor elbette. Haritaların detaylı olması ve lineer olmaması bu anlamda oyunu tekrar tekrar oynarken sizi sıkmıyor, aksine deneyeceğiniz ve kayıp düşeceğiniz türlü opsiyonları da beraberinde getiriyor. Bu haritalarda kayıp düşerken bazı objeleri de toplamanız ve bunlarla ilerlemeniz gerekiyor. Bunları haritanın en bulunmaz noktalarında bulabilirsiniz.

Oyunda kaykay sürmeye başlayıp temel hareketlere evriliyorsunuz. Bu aşamadan sonra temel hareketleri uç uca ekleyerek bir seri yakalamaya, sonrasında ise bütün bunlar olup biterken risk alıp daha fazla puan veren çılgın hareketleri denemeye başlıyorsunuz. Hırs küpüne dönüşüp tekrar tekrar kaymaya ve bölümleri geçmeye oynuyorsunuz. Bunun getirisi olarak karakterinizi belli ölçülerde istediğiniz gibi özelleştirme hakkını da elinizde tutabiliyorsunuz. Özelleştirme kısmı gerçekten keyifli, farklı kaykaycılar ile farklı yetenekler ile nasıl yüksek puan toplayacağınızı da öğreniyorsunuz.

İstenmesi halinde kendi karakterinizi de oyunda oluşturabiliyorsunuz. Her detayı düzenlemek mümkün. Özellik ve yeteneklerini de seçiyorsunuz. Bu noktada yapımcı ekip Covid-19’a gönderme yaparak özelleştirme ekranında karakterimizin yüzüne maske takabileceğimiz bir opsiyon da sunmuş. Evet bildiğiniz sokakta taktığımız maskelerden.

Bu olay bu kadar basit değil elbette. Bizi bu duruma sürüklerken mükemmel bir ambians yaratılıyor. Grafikleriyle, müziğiyle, etrafın güzelliğiyle gerçekten o dünyaya adım atıyorsunuz. Eski günlerin anısına arşivde bulunması, yeni grafikleri ile gelecek nesillere mutlaka gösterilmesi gereken bir yapım olmuş.

Cevap bırakın