Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

0

Tom Clancy oyunları askeri detaylar ve gerçekçilik anlamında diğer tüm rakiplerinden bir adım önde olmuştur. Splinter Cell, Ghost Recon ve daha nice Tom Clancy oyununu oynamamış olsanız da mutlaka duymuşsunuzdur. Elbette bu oyunlar “gerçekçilik” terimini hiçbir zaman sizin algıladığınız ölçüyle almadılar. Burada gerçekçilikten kastımız oyun dünyasının kendi kurallarına sonuna kadar bağlı kalmasıdır. Rainbow Six’in yeri diğer Tom Clancy oyunları içinde hep ayrı olmuştur. Taktiksel FPS (birincil şahıs görünümü) oyunlarının mihenk taşlarından biri olan Rainbow Six bir kez daha, bu sefer Rainbow Six: Siege adı altında bizlerle.

Tom-Clancy’s-Rainbow-Six-Siege

Oyuna dünyanın genel durumun anlatıldığı bir video ile başlıyoruz. Videonun anlatıcısı her zamanki gibi terörden ve onun etkisinden bahsediyor. Gerçekçilik demişken, Rainbow Six her zaman çıktığı yıllara göre dünyanın o zamanki yapısını ve var olan tehditlerini incelemiştir. Eh, son oyunun üzerinden 7 yıl gibi uzun bir süre geçti. Dünyanın durumu, politik yapısı, teknolojisi ve elbette terör tehditleri de değişti. Rainbow Six: Siege, Vegas’ta bıraktığı politik durumu yeni oyuna taşıyor ve terörün yeni yüzüyle karşılaşıyor.

Biyoterörizm. Korkutucu bir terim. Ve bu korkutucu terim aynı zamanda Rainbow Six: Siege’in ana temasını oluşturuyor. Gittikçe tehlikeli hale gelmeye başlayan terör örgütlerinin biyoterörizm ile güçlenip ulusları alt etmelerini önlememiz gerekiyor.

R6S-screenshot-new_4_199582

Oyunda üç ana oyun modu var. İlk oyun modumuzun adı Situations (Durumlar). Durumlar ismi verilmesine rağmen aslında bu mod sadece sizi oyuna hazırlama görevine sahip. 10 farklı görevi oynayarak Rainbow Six: Siege’e ısınmaya çalışıyorsunuz. Asıl oyun kısmında diğer oyuncularla karşılaşmanız durumda yaşabileceğiniz olaylar size gösteriliyor. Aynı zamanda bu mod içerisinde biraz para da kazanıyorsunuz. Bu paraları kullanarak çevrimiçi oyunlara girişmeden önce kendinize birkaç karakter alabiliyorsunuz. Modun tek büyük sıkıntısı, muhtemelen bir kez bitirdikten sonra bir daha yüzüne bakmayacak olmanız oluyor.

s1-9e200c2bb36d72002bdce48756e738da

İkinci oyun modumuzun adı Terrorist Hunt olarak geçiyor. Bu oyun modunda arkadaşlarınızı davet ederek veya oyunun online takım arkadaşı bulma sistemiyle bir takım oluşturarak yapay zeka tarafından yönetilen düşmanlara karşı mücadele veriyorsunuz. Karşılaşacağınız düşmanların zorluk seviyelerini de belirleyebildiğiniz bu modda isterseniz tek başınıza da takılabiliyorsunuz. Oyun her görev için harita ve oyun modunu kendisi seçiyor. Bunun dışındaki her ayar ve seçim size kalmış.

Geldik oyunun son ve doğal olarak en popüler olan moduna: Çoklu oyuncu. 5 kişilik iki takımın karşı karşıya mücadele verdiği bu modda bir takım Savunma, diğer takım da Saldırı rolünü üstleniyor. Her tur bu roller değişiyor ve bu da oyundaki dengelerin sürekli olarak değişmesini sağlıyor.

rainbow_six_siege_new_screen_5

Savunma tarafındayken, amacınız genel olarak belli olsa da yapmanız gereken en önemli şey, bulunduğunuz bölgeyi korumak. Yapmanız gereken bu kadar basit. Sığındığınız bölgeye sahip çıkmak için ve kimsenin yaklaşmamasını sağlamak için kapılara barikatlar çekiyorsunuz, duvarlara metal destekler örüyorsunuz, kapıların önlerine dedektörler yerleştiriyorsunuz, yerlere tel örgüler çekiyorsunuz. Uzun sözün kısası, Saldırı takımı size ulaşmasın diye elinizden geleni yapıyorsunuz.

Saldırı tarafındayken işler biraz daha karışık ve sıkıntılı olabiliyor. Turun başlamasıyla birlikte ilk yapmanız gereken şey Savunma takımının yerini tespit etmek. Sadece bu da yeterli değil, yine bu süreç içerisinde gideceğiniz rotayı da tam olarak bellemeniz gerekiyor. Bu serinin eski oyunlarında bulunmayan yeni bir özellik. Eski Rainbow Six oyunlarında bir göreve başlamadan önce haritayı inceler ve görevimize en uygun yolları seçerdik. Artık bu harita sistemi rafa kaldırılmış ve direkt olarak aksiyon anına çevirilmiş. Haritayı kendi gözlerimizle çiziyor ve giriş yolumuzu kameramız aracılığıyla kendimiz belirliyoruz. Kamerayı kullanabildiğiniz süre sınırlı ve bu süre içerisinde hedefinizi bulamazsanız işiniz hayli güçleşiyor. Savunma takımının nerede olduğunu bilmediğiniz için hangi yolu kullanıp nereden gideceğinizi kestiremiyorsunuz. Bu da harcadığınız zamanı artırıyor ve sizi daha tehlikeli durumlara sokabiliyor. Kendinizi bir anda karşı takımla burun buruna bulabiliyor, hatta onların tuzaklarına yakalanabiliyorsunuz. Böyle bir durumda onlar hazırlıklı olduğu için turu kendi lehlerine bitirebiliyorlar.

R6S_Screenshot_18_208655

Sonuç olarak kendi içinde tutarlı yapısıyla Rainbow Six: Siege taktiksel oyunlar ve FPS’lerden hoşlananlar için ilaç gibi bir yapım. Hele beş kişilik arkadaş ekibiyle oynanırsa tadından yenmez bir oyun olur.

Cevap bırakın