Tokyo Olimpiyatları’nda madalyalar telefondan üretilecek

0

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda madalyalar elektronik atıklardan üretilecek. İşte detaylar…

Geri sayımın devam ettiği sonraki Olimpiyat Oyunları, geri dönüşüm noktasında dikkat çekici bir detaya da sahip olacak. Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek olan 2020 Olimpiyat Oyunları kapsamında sporculara verilecek madalyaların elektronik atıklardan üretileceği açıklandı. Özetle söz konusu madalyalar, kullanılmayarak atılan akıllı telefon, dizüstü bilgisayar, giyilebilir teknoloji, kamera gibi elektronik cihazlardan sağlanacak materyallerle üretilecek.

Madalya üretimi için gereken hammadde ihtiyacının önemli ölçüde karşılandığı kaydedilirken Japonya’da bunun için şimdiden 47 bin tondan fazla atığın toplandığı bildirildi.

Olimpiyat Oyunları’nın yanı sıra Paralimpik Oyunları’nda da hak eden sporculara verilecek madalyalar, elektronik atıklardan imal edilecek.

Nisan 2017’de başlatılan çalışmaların 31 Mart 2019’da nihai hedefe ulaşılmasıyla tamamlanması hedefleniyor. Toplama çalışmasının detayları ise şöyle

1594 adet belediye toplama merkezinde toplanan elektronik atıkların yanı sıra ülkedeki NTT Docomo adlı mağazada 5 milyon tondan fazla kullanılmamış cep telefonu toplandı.

Toplanan atıkların değeri 3 milyon dolar…

Bu sayede 2 bin 700 kg’lik bronz hedefine geçtiğimiz yıl ulaşıldı. 30,3 kg’lik altın hedefine ise kısa süre içerisinde ulaşılacak. Çünkü geriye hedefin yaklaşık yüzde 6’lık kısmı kaldı. Son olarak gümüş hedefinde de hedeflenen rakamın yüzde 85’inin üzerindeki bölüm tamamlanmış durumda. Toplanan atıkların değerinin 3 milyon doları bulduğu söyleniyor.

Cevap bırakın