Titanfall 2 İnceleme

0

Zamanında oyun dünyasının en yenilikçi ve en sağlam savaş oyunlarından birisi olan Call of Duty 4: Modern Warfare, özellikle hem aksiyon dolu hem de dramatik oyun yapısı ile biz oyuncuları büyülemiş ve eşsiz bir oyun deneyimi yaratmayı gayet güzel bir şekilde başarmıştı. Daha sonra bu başarılı oyunun ana yapımcı kadrosu Infinity Ward ile yollarını ayırdı ve farklı bir akıntıya doğru yelken açarak Respawn Entertainment’ı kurdu.

titanfall5

Titanfall ile karşımıza çıkan Respawn Entertainment, Xbox ve PC’de daha önce eşi benzeri görülmemiş müthiş bir çoklu oyuncu deneyimi yaşatmayı başardı. Günümüz ‘teknolojik’ Call of Duty oyunlarında gördüğümüz birçok mekaniğin kaynağı olan Titanfall, Microsoft’un ve Electronic Arts’ın başarısız reklam çalışmaları ve yanlış pazarlama taktikleri sebebiyle beklenen ilgiyi görememiş, çok kısa bir sürede unutulmuştu. Daha sonrasında çıkan Sezon Geçişi paketlerinin de oyuncular arası büyük bir bölünmeye sebep olması nedeniyle Titanfall en sonunda tamamen tarihin tozlu sayfalarına gömüldü.

titanfall4

Respawn, ilk oyundaki yarı-başarısızlığın sonrasında oyuncuların geri dönüşlerini dinledi ve karşımıza çok daha iyi, çok daha gelişmiş, çok daha sağlam bir Titanfall ile çıkmaya karar verdi. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki, gerçekten de sözünü verdiği her şeyi gerçekleştirdi. İlk oyunun en büyük eksikliklerinden birisi Titanfall’ın bir senaryo moduna sahip olmamasıydı. Oysa Titanfall evreni gerçekten derin ve geniş bir potansiyele sahipti. Zamanında Call of Duty 4: Modern Warfare gibi bir efsaneyi biz oyuncularla buluşturmuş olan geliştirici takım, bu evrende de karşımıza harika bir senaryo ile çıkabilirdi. Ancak Titanfall buna rağmen maalesef bir senaryo moduna sahip değildi. Oyuncuların bu konudaki negatif dönüşünü alan Respawn, bu kez gerçekten güzel bir senaryo modu ile biz oyuncuların karşısına çıkmayı başardı.

titanfall3

Sıradan bir Pilot’u oynadığımız Titanfall 2’de BT kısaltma adına sahip olan bir Titan ile yepyeni bir bağ kuruyor ve tarafımıza yapılan saldırılara karşı gelip, gezegenimizi korumaya çalışıyoruz. Yüzeysel olarak bakıldığında aslında oldukça basit bir senaryoya sahipmiş gibi görünen Titanfall 2, oyunda ilerledikçe çok farklı ve eğlenceli dakikaları biz oyunculara sunuyor ve Pilot ile BT’nin eşsiz ilişkisini gözler önüne seriyor. Özellikle BT’nin sahip olduğu yapay zeka sebebiyle sahnelediği absürt sohbetler, Titanfall 2’nin kimi zaman duygusal, kimi zaman ise komik anlar yaşatmasını sağlıyor. Bu kez çoğu aksiyon oyunundan ayrı olarak çeşitli rol yapma öğeleri ile de karşımıza çıkmayı başarıyor Titanfall 2. BT ile gerçekleştirdiğiniz konuşmalar sırasında oyun size iki tane sohbet seçeneği veriyor. İsterseniz bu iki sohbet seçeneğinden birisini seçerek BT ile konuşmaya devam ediyor, isterseniz de hiçbirini seçmeyerek BT’yi cevapsız bırakabiliyorsunuz. Her seferinde farklı bir diyalog ile sizi karşılayan BT, aslında hep yanınızda olan arkadaşınızmış gibi sizi hiç yalnız bırakmıyor. Bu açıdan Titanfall 2, Pilot ve Titan ilişkisini başarılı bir şekilde dramatize ediyor.

titanfall2

Senaryo modunun yanı sıra elbette çoklu oyuncu modu ile de dikkatleri üzerine çeken Titanfall 2, tıpkı ilk oyundaki gibi hızlı bir oynanışa sahip. Kısa ama ölümcül maçlardan oluşan çoklu oyuncu arenasında hem Pilot hem de Titan özelleştirme seçenekleri ilk oyuna göre resmen tavan yapmış durumda. Üstelik ilk oyunun aksine bu kez Sezon Geçişi gibi paketlerin de bulunmayacağı Titanfall 2’de her içeriği bileğinizin hakkı ile açıyorsunuz. Uzun zamandır böyle kaliteli bir yapım ile karşılaşmamıştık. Eğer siz de günümüzde hızlı ve sağlam bir aksiyon oyunu arıyorsanız, Titanfall 2 doğru adres.

titanfall1

Cevap bırakın