Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraTime Lapse ile etkileyici videolar

  Time Lapse ile etkileyici videolar

  time_lapse_mt01

  Zaman Atlamalı ya da Time Lapse tekniği ile fotoğraflar yardımı ile güzel ve etkileyici videolar oluşturabilirsiniz.

  Fotoğraf ve video uzun zamandır birbiri ile ayrılmaz birer ikili. Zaman zaman yolları kesişen bu iki teknik son yıllarda iyice birbirine karıştı. Artık fotoğraf çekebilen bütün cihazlar aynı zamanda video da kayıt edebiliyor. Bu iki tekniğin kesiştiği en önemli yerlerden biri de Time Lapse videolar. Bu teknik temelde birden fazla fotoğrafı bir araya getirerek video oluşturma mantığına dayanıyor. Teknik olarak baktığımızda zaten fotoğraf karelerinden oluşan video, Time Lapse ile farklı bir anlam kazanıyor.

  Neden fotoğraftan video yapıyoruz?

  Bu tekniğin detaylarına girmeden önce bir üst satırda yazan soruyu cevaplamak gerekiyor. Standart video kaydı yerine kareleri birleştirerek video oluşturmamızın temel sebebi fotoğrafın daha kaliteli olmasında yatıyor. Fotoğraf çektiğimizde daha fazla renk, doygunluk, kontrast ve veri elde ederiz. Bu fotoğraflardan örneğin 15 tanesini bir araya getirir bir video yaparsak kabaca saniyede 15 karelik bir saniyelik bir video elde ederiz. Bunları seri olarak sıralarsak (mesela seri olarak 150 kare fotoğraf çekersek) elimizdeki kare sayısı kadar sürede (buradaki örnekte 10 saniye) bir video oluşur.

  Ortaya çıkan videoya baktığımızda ise standart bir kayda göre çok daha kaliteli ve doygun bir görüntüye sahip olduğunu görürüz. Time Lapse videoların en önemli özelliği budur. Ayrıca bir binanın yapılma aşaması, bir şeyin üretilmesi gibi özel durumlarda konuyu videodan çok daha iyi anlattığı için Time Lapse tekniği sıklıkla kullanılır.

  Üretim aşaması

  Birden fazla yöntemle Time Laps üretilebilir. Bunlardan ilki ve en kolayı bütünleşik olarak bazı fotoğraf makinelerinde bulunan özelliği kullanmaktır. Genelde Time Lapse ya da benzer bir isimle menüde bulunan bir özellik yardımı ile bu tarz fotoğraflar çekilebilir. Bu iş için fotoğraf makinesi kullanacaksak elde edilen fotoğrafları bilgisayarda bir araya getirerek video oluşturmamız gerektiğini unutmamak gerekiyor. Bu iş için piyasada birçok ücretli/ücretsiz yazılım bulunur. Bunlardan birini kullanarak elinizdeki fotoğrafları video haline getirebilirsiniz.

  Bu tarz videoları üretmenin bir diğer yolu ise akıllı cep telefonlarının kamerasını kullanmaktır. Akıllı telefonlara yüklenecek bir uygulama ile hızlı bir şekilde Time Laps üretmeye başlayabilirsiniz. Bu uygulamaların büyük bir kısmı aynı zamanda video da oluşturabilir. Yani fotoğrafları bilgisayara aktarıp uğraşmadan da video oluşturabilirsiniz. Akıllı telefonunuzun uygulama mağazasında yapacağınız küçük bir arama size onlarca farklı Time Laps uygulamasını getirecektir. İstediğiniz birini kullanarak video üretebilirsiniz.

  time_lapse_mt02

  Dikkat edilmesi gerekenler

  Birçok teknikte olduğu gibi Time Laps’te de dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Öncelikle makineyi sabit tutmak çok önemlidir. Konuyla ilgili çekilen karelerin aynı kadraja sahip olması gerekir. Farklı kadraj dikkati dağıtacağı ve diğer bir teknik olan Hyperlapse’e doğru bir geçiş olacağı için önerilmez.

  Eğer fotoğraf makinenizde böyle bir özellik yoksa ve bunu manuel olarak yapmak istiyorsanız netliği ve pozlamayı kilitlemeyi unutmamanız gerekiyor. Aksi takdirde fotoğraflarda farklı pozlamadan oluşan ışık ve gölge farklılıkları olacağı gibi netlik başka bir yere yapılırsa istenmeyen netsiz alanlar oluşabilir.

  Günümüzde bu tekniğin kullanıldığı alanların başında inşaat geliyor. Özellikle bir binanın yapım ya da yıkım aşamaları bazen yıllar süren Time Lapse çalışmalarıyla kayıt altına alınabiliyor. Bu kullanımda belli bir noktaya sabitlenen fotoğraf makinesi istenen süre boyunca belli aralıklarla fotoğraf çekerek Time Laps için gerekli kareleri oluşturuyor. Ayrıca bir çiçeğin açması, güneşin doğuşu ya da batışı, bir cismin hareketi gibi konular da Time Lapse tekniğinin kullanıldığı yerlerdir.

  Emeği yoğun bir teknik olan Time Lapse için aynı zamanda sabırlı olmak da gerekir. Anlatması benden uygulaması sizden.

  Işığınız bol olsun…

  En yeni ve güncel fotoğraf makinesi ve video kameraları Media Markt üzerinden satın almak için tıklayın. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN