Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaTikTok'ta 60 Dakikalık Video Dönemi: YouTube İçin Tehdit mi?

  TikTok’ta 60 Dakikalık Video Dönemi: YouTube İçin Tehdit mi?

  TikTok ile Instagram rekabeti uzun yıllardır devam ediyor. Öyle ki TikTok o kadar hızlı büyüdü ki Instagram da TikTok’tan esinlenerek ‘Reels’ yani ‘Makara’ özelliğini aktif hale getirdi ve Instagram’ın büyümesine önemli ölçüde katkısı oldu. Öte yandan YouTube da TikTok’a kayıtsız kalmayarak Shorts’u karşımıza çıkardı. Ancak YouTube ana alanı olan uzun yatay videoları fazla baltalamamak için de Shorts videolarının süresini 60 saniye ile sınırlı tuttu.

  Son gelişme ise TikTok’un dikey videolarıyla birlikte bu kez uzun videolara da odaklanmaya başlaması oldu. Yapılan son güncelleme ile birlikte 60 dakikalık uzun videoların da platforma yüklenebilmesi artık mümkün. Burada doğrudan YouTube’a bir meydan okuma var diyemesek de YouTube’un bu gelişmeden çok da mutlu olacağını düşünmek zor.

  Bu pilot uygulama ilk olarak sosyal medya analisti Matt Navarra tarafından kamuoyuna duyuruldu. Güncellemenin hangi bölgelerde mevcut olduğu ve daha fazla kullanıcı tarafından erişilebilir olup olmayacağı belli değil. Şirket TechCrunch’a verdiği demeçte, bu işlevi geniş çapta kullanılabilir hale getirmek için acil planları olmadığını söyledi.

  60 Saniyeden 60 Dakikaya

  Güncelleme, Çin’in sahip olduğu sosyal medya platformunun kullanıcı büyümesi yavaşladıkça büyümede vites yükseltmek için gösterdiği en son çalışma olarak düşünülebilir. Platform ilk açıldığında içerik oluşturucuların yalnızca 60 saniyelik videolar yayınlamasına izin veriyordu. Sınır artık tüm kullanıcılar için 10 dakika ve bazı içerik oluşturucular için 15 dakika.

  Test TikTok’u YouTube ile aynı paydada buluşturuyor. İçerik oluşturucuların, YouTube’da popüler olan ve daha uzun süreler gerektiren videoları yüklemesine izin verecek.

  YouTube ABD’de TikTok’tan Açık Ara Önde

  YouTube, ABD’deki genel kullanıcı sayısı bakımından TikTok’u geride bırakıyor. Pew Araştırma Merkezi’nin geçen yıl yaptığı bir ankette, ankete katılan ABD’li yetişkinlerin %83’ü YouTube kullandıklarını söylerken, %33’ü TikTok kullandıklarını söyledi. Yaşları 18 ila 29 arasında değişen katılımcıların %62’si Pew’e TikTok kullandıklarını söylerken, %93’ü YouTube kullandıklarını belirtti.

  Ancak TikTok, izlenen dakikalara göre YouTube’un önünde yer alıyor: Geçen yıl Business Insider’ın kardeş şirketi eMarketer, 2024 yılında yetişkin TikTok kullanıcılarının platformda günde ortalama 55 dakika geçireceğini tahmin etti – YouTube’un ortalamasından beş dakika daha fazla.

  60 Dakikalık Videoların Hedefi YouTube’a Kaçışı Durdurmak

  eMarketer analisti Sara Lebow Aralık ayında yazdığı yazıda TikTok’un önündeki riski gördüğünü yazdı ve şu sözleri kaydetti:

  “TikTok’un daha kısa içeriği nedeniyle platform, kullanıcıların kırpılmış içeriği keşfetme ve YouTube’daki tam sürümü izlemek için platformdan ayrılma riskiyle karşı karşıya. Video uzunluğunun artırılması, bir kullanıcının TikTok’ta bir video denemesinin yarısını izlemesini ve içeriği YouTube’da bitirmesini engelleyebilir.”

  Daha uzun video özelliği Netflix, Hulu ve Disney+ gibi diğer yayın hizmetlerini de tehdit edebilir. TikTok, popüler televizyon şovlarından ve filmlerden gayri resmi olarak yüklenen kısa kliplerden oluşan geniş bir kütüphaneye sahip ve kullanıcılar şovu tam olarak görmek için art arda izliyor. Dizilerin daha uzun videolarına erişim, bu aktiviteyi daha yaygın hale getirebilir.

  Dev Platformlar İçin Büyük Risk

  Televizyon kanalları da TikTok’tan faydalanıyor. Geçtiğimiz yıl yayın platformu Peacock, komedi dizisi “Killing It”in pilot bölümünü TikTok’a yükledi. Beş bölüm halinde yüklenen bölüm milyonlarca izlenme aldı. Daha uzun bir video süresi, bölümlerin tek seferde yüklenebileceği ve izleyicilerin yayın hizmetlerinden TikTok’a kayabileceği anlamına geliyor.

  Herkes TikTok’ta daha uzun içerik izlemekle ilgilenmeyecek olsa da, şirket uzun biçimli içerik izleyen kullanıcılar için görüntüleme deneyimini geliştirmeye çalışıyor. Örneğin, şirket yatay bir tam ekran modunu dışında geçen yıl, bir videonun sağ tarafını basılı tutarak videoları hızlı ileri sarmanıza olanak tanıyan bir özelliği de kullanıma sundu.

  Herhangi bir test özelliğinde olduğu gibi, TikTok’un 60 dakikalık video yükleme seçeneğini ne zaman veya yaygın olarak başlatmayı planladığı bilinmiyor.

  ABD’de Köşeye Sıkıştı

  Yine de TikTok’un bu ya da başka herhangi bir özellikteki başarısı sadece insanların onunla etkileşime geçip geçmediğine ve ondan keyif alıp almadığına göre değerlendirilmeyecek. TikTok ayrıca, Başkan Joe Biden’ın ByteDance’in Çin hükümetiyle olan bağlantıları nedeniyle uygulamayı ulusal güvenlik riski olarak tanımlamasının ardından ABD’den potansiyel bir yasakla karşı karşıya.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN