TikTok, Reels ve Shorts İçin En İyi Video Düzenleme Uygulamaları

Günümüz sosyal medyasında birçok insanın para kazandığı uygulamalar var. Bunlardan bazıları YouTube, TiktTok, ve Instagram. Bu video içerik platformlarına video üretmek her zaman kolay olmuyor. Ama bu videoları kolay hale getirmenin birçok yolu da var.

0

Özellikle Instagram’da Reels, YouTube’da Shorts ve TikTok  videoları daha çok mobil olarak kullanıyoruz. Hal böyle olunca içerik üreticileri de telefon ve tabletler ile vaktini geçiriyor. Hatta çektiği videoları bile video kameraları ile değil, akıllı telefonları  çekiyor. Bu videoları çektikten sonra ise yine mobil uygulamalar üzerinden düzenliyor ve yayına alıyor. Peki içerik üreticileri videolarını düzenlemek için en çok hangi uygulamaları kullanıyor? Bu yazımızda sizlere en popüler video düzenleme programlarından bahsedeceğiz.


Bakmakta fayda var: Hem babaların hem de öğrencilerin hediyeleri MediaMarkt’ta


CapCut

CapCut PC - Bilgisayara nasıl indirilir? - Teknobird

CapCut aslında en çok kullanılan ve hatta en popüler video düzenleme uygulaması. Uygulama birçok özelliği beraberinde getiriyor. Bunların en başında ise dikkat çeken özelliği kolay kullanım sunan arayüzü. Arayüz içerisinde videolarınızı kolayca bulabiliyor ve düzenlemeye başlayabiliyorsunuz. Bununla birlikte videolarınızı düzenlerken sizlere tutorial (eğitim) aşamasıyla da yardım ediyor. Videolarınıza TikTok üzerinden birçok hazır sesi ekleyebilirken, aygıtınızda kayıtlı olan sesi de video üzerine yerleştirebiliyorsunuz. Videoyu hızlandırma/yavaşlatma, iki farklı video arasına efektli geçişlerinin yanında, intro ve outro ekleme özellikleri de var. Ayrıca sesin ve videonun giriş ve çıkışlarında yükselme/alçaltma ve yine efektler de yerleştirebiliyorsunuz. Diğer bir yandan hazırladığınız videoyu en yüksek çözünürlük olarak 4K ve 60 fps kare hızında çıkış alabiliyorsunuz. Videoyu isterseniz galerinize de kaydedebilir ya da doğrudan sosyal medya uygulamalarına entegre olarak videoyu paylaşabiliyorsunuz.

 VN Video Editor

Aslında CapCut ile çok benzer özellikler sunan VN Video Editor ile de rahat, profesyonel ve hızlı bir şekilde video kurgulayabilmek mümkün. Videolarınızın belirli bir kısmını kesmek, diğer videolarınız ile birleştirmek, geçişler arasına efekt yerleştirmek ve ister müzik, ister konuşma olsun, seslerinizi kolayca ekleyebiliyorsunuz. CapCut’tan çok farklı olmasa da arayüz olarak biraz daha karmaşık bir görüntüye sahip. Ancak CapCut kadar popüler olmadığını da hatırlatalım.

InShot

InShot APK İndir - Ücretsiz İndir - Tamindir

InShot aslında CapCut’tan daha popüler bir video uygulaması bile olabilir. Çünkü profesyonel kullanımdan daha çok amatör video kurgulayanların daha çok kullandıkları programlardan birisi InShot. Çok fazla video kurgu işleriyle uğraşmak istemeyen, videoları hızlı bir şekilde kesmek, birleştirmek ve müzik eklemek isteyenler InShot kullanıyor. İsminden ve logosundan da anlaşılacağı üzere daha çok Instagram kullanıcıları InShot kullanıyor. Bunun sebebi ise birçok platformlar ile uyumlu olarak çalışması. Tuval olarak Instagram’ın 1:1, 4:5, Youtube’un 16:9 formatı ve TikTok’un 9:16 formatına kolayca çevirebilir ve bu uygulamalarda hazır olarak kullanabiliyorsunuz.

Peki siz hangi video düzenleme programlarını kullanıyorsunuz? Ya da bu programlar arasında hangisi sizin için kullanımı daha kolay geliyor? Yorumlar kısmında kendi görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

Cevap bırakın