TikTok kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler

0

Son günlerin en popüler sosyal medya uygulaması TikTok, 2017’de hayata geçti ve Musical.ly uygulamasının yerini aldı. Uygulama Çin’de Douyin olarak biliniyor. Hala kullanmayanınız varsa şöyle anlatayım: Sürekli yeni akımların moda olduğu, 60 saniyelik video klipler paylaşmanıza imkan sağlayan bir mobil uygulama.

Sosyal ağ uygulaması TikTok, şuan 155 ülkede 1 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla, sosyal medya devleri arasında yerini aldı. TikTok, bu kadar büyük bir platform haline gelince elbette güvenlik riskleri de ortaya çıkmaya başladı.

Tehlikeli akımlara dikkat!

Çin’den dünyaya yayılan TikTok çılgınlığı sayesinde uygulamayı kullanmasanız da diğer sosyal medya hesaplarında mutlaka TikTok logolu videolar ile karşılaşıyorsunuz. Oldukça büyük bir kitle tarafından kullanılan uygulamaya her gün binlerce video yükleniyor. Bu videolardan trend olanlar hızlıca yeni bir aklıma dönüşüyor. Ancak her akıma ayak uydurup video çekmek o kadar kolay değil. Hatta bazı akımlar öldürücü bile olabiliyor!

Örneğin geçtiğimiz haftalarda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TikTok’ta yer alan “Kafatası Kırıcı”akımı ile ilgili uyarıda bulundu. Şu anda TikTok’ta trend olan bu oyun 3 kişi ile oynanıyor ve ciddi kafa travmalarına hatta ölümlere bile neden olabiliyor. Oyunda ilk olarak sağ ve soldaki kişiler havaya zıplıyor, daha sonra ortadaki kişi zıplarken, diğer iki kişi ortada zıplayan kişiye çelme takarak onu düşürüyor. Düşen kişi hemen yere yığılıp kalıyor ve çoğu zaman yerden kalkamıyor. bu nedenle oldukça tehlikeli olan bu akım ile ilgili yetkililer üst üste uyarılar yapıyor.

Bebek ve çocukların güvenliğini tehdit ediyor

TikTok’ta bebek ve çocuklarda çekilen videolar oldukça fazla etkileşim alıyor. Bazı ebeveynler daha fazla beğeni uğruna çocuklarına tehlikeye atabiliyorlar. Örneğin çocuklar için fiziksel tehlike yaratan video klipler çekilebiliyor. Bu videolarda çocuklar yaşlarına uygun olmayan şekilde giydirilip, hatta makyaj yaptırılarak, yaşlarına uygun olmayan mizansenleri canlandırıyorlar.

Normal şartlarda 13 yaşından küçük çocukların üye olamayacağı uygulamaya çocuklar yaşlarına büyüterek üye oluyorlar. Bazı çocuklar da üye olmadan ailelerin oluşturduğu video mizansenlerin başrol oyuncusu oluyorlar. Ailelerin bilinçsizce çekip paylaştığı videolar nedeniyle çocuklar art niyetli kişilerin hedefi haline gelebiliyor. Ayrıca çocuklar için uygunsuz olan içerikler daha çok 17 yaş ve üstü için uygun.

Ayrıca, TikTok’un yakın zamanda 13 yaş ve altındaki çocukların kişisel verilerini yasadışı bir şekilde kullandığı için kişi başına 5.7 $ para cezası aldığını da unutmayalım.

TikTok bazı ülkelerde yasaklandı

TikTok’ta yer alan videoları incelediğimizde çoğu içerik olarak “uygunsuz” ve çocukların izlememesi gereken videolar. Dünyada pek çok askeri görevlinin de kullandığı uygulama orduların güvenliğini ve gizliliği de tehlikeye atıyor. Bu duruma kayıtsız kalamayan Endonezya hükümeti, yayınladığı “uygunsuz içerikler” nedeniyle Temmuz 2018’de Endonezya’da uygulamanın kullanılmasını yasaklandı. Ayrıca boğazını kesen bir adamın görüntüleri nedeniyle Hindistan’da da TiktTok’a yasak getirildi.

Uygulama, yanlışlıkla Chennai’deki boğazını kesen bir adamın görüntüleri de dahil olmak üzere, birçok davadan sonra bir süre Hindistan’da yasaklandı. Bu yılın Ocak ayında, TikTok, ABD ordusu tarafından platformun uygulamanın yapıldığı Çin ile olan ilişkisi nedeniyle yasaklandı.

Cevap bırakın