The Crew 2 İnceleme

Muazzam bir oyun bizi bekliyor!

0

Yarış oyunları PC ve konsol oyuncuları için çoğu zaman eğlenceli bir seçenek olmuştur. Gerçekçilikten biraz uzaklaşıp, aksiyon dolu oyun arayanlar için The Crew 2 muazzam bir seçim diyebiliriz. Bütün günün ya da haftanın yorgunluğunu atmak istiyor, çok kafa yormadan keyifle oynayacak ve içinde türlü türlü araçlar olsun, motosikletler olsun, sürat motorları olsun hatta uçak olsun diyenler bir adım öne çıksın. Hepsi ve daha fazlasıyla The Crew 2 karşımızda.

İncelemeye başlamadan önce bu oyun hakkında oldukça fazla önyargım olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Oyun hakkında ne zaman bir şeyler açıklansa suratımı ekşitip “bu kadar çok materyali oyuna ekliyorlar, muhtemelen başarılı olamayacak ortalama bir oyun olarak karşımızda duracak” diye düşünüyordum.

Neresinden bakarsanız bakın Ubisoft cidden beklentilerimin çok üzerinde iş ortaya koymuş diyebilirim. Mercedes-Benz 300 SLR, Dodge Viper GTS, Audi TT RS Coupe ve KTM 450 EXC gibi birbiriyle alakasız araçları aynı keyifle tek oyunda toplamak gerçekten büyük başarı.

Oynanış keyif veriyor

Oyunun oynanışı ile ufaktan başlayalım incelemeye. Oyunda 4 farklı kategorimiz mevcut. Street Racing adından da anlaşılacağı üzere sokakların tozunu attığımız kategori. O kategori içinde de Hyper Car, Drag Race, Street Race ve Drift adı altında farklı kollar mevcut. Bu kolların her birine girebilmeniz için kendi spesifik araç türünde araçlara sahip olmanız gerek.

Pro Racing kısmı işi biraz daha ciddiye alanlar için hazırlanmış. Kendi içinde Alpha GP, Power Boat, Air Race ve Touring Car ismiden 4 farklı kategoriye sahip. Air Race ile havada, Power Boat ile de denizde mücadele edebiliyorsunuz.

Freestyle ise Pro Racing’in tam tersi. Ciddiyetten uzak çılgın bir eğlence sunuyor. Eskiden Star TV daha Inter Star iken sabah 6’da televizyonlarda yayınlanan Monster Truck yarışlarını alan bir kategoriye, Aerobatics isminde havada taklalar atabildiğimiz şov uçaklarını kullandığımız bir kategoriye ve Jet Sprint isminde bataklıklarda yarıştığımız bir kategoriye de sahip. Dedik ya, tamamen ciddiyetten uzak bir kategori!

Son olarak Off-Road adı altında Rally Cross, Moto Cross ve Rally Raid ismindeki kategoriler hazırlanmış. Çok fazla kategori, çok fazla içerik mevcut. Yüzlerce seçenek mevcut. Her aracı istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Hem dış gövdesiniz hem teknik kısımlarını modifiye edebiliyorsunuz.  Bu modifiye kısmı zaten başlı başına dert. Oturup bir sararsanız bu modlama kısmına, yarışmaktan çok süsleme kısmında zaman harcayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Lıve Events başlığı altında Ubisoft düzenli olarak güncel etkinlikler de oyuna serpiştiriyor. En son Need For Speed ile böyle otomobil ve modifiye derinliği görmüştüm. Ayrıca BMW E30’u oyuna koyup kalbimi çalmışlardı. The Crew 2’de bu kadar çok araç varken neden E30 yok gerçekten anlamış değilim. Belki ilerde ekleme yaparlar.

Yarışmaktan çok modifiyeye kafa yorabilirsiniz

Modlama ve süslemenin hemen arkasına grafik kısmından bahsedelim, oyun iyi diyebileceğimiz bir görsel kalitede karşımızda duruyor. Renk paleti siz oyun oynarken mevsime göre değişiyor. Bazen karlı yollarda bazen batan güneşli bir deniz kenarında, bazen yoğun yağmurda bazense sisli kapalı havada yarışabiliyorsunuz. Bir diğer güzel detay ise araçların sürücü koltuğundan oyunu oynama şansınız var. Bu çoğu oyunda pek görmediğimiz, özellikle oynanış keyfini arttıran bir detay. Bütün araçları açamadım henüz ama ikonik araçlarda bu durumu deneyimledim.

Ses ve ambians olarak oldukça hoş ve yumuşak yağ gibi bir oyun diyebilirim. Salt aksiyona ve eğlenceye odaklanıldığı için sizi sıkmadan görev zinciri devam ediyor. Tekne ile yarışmaktan sıkılınca uçağa, uçaktan motosiklet’e, oradan sokak yarışlarına doğru kayıp giderek oynamanız olası. Bu tarz oyunlarda görmek istediğim çeşitlik kadar bu görev akış çeşitliliği de oldukça önemli.

Ben oyunu PC üzerinde NVIDIA GTX 1080 ekran kartı, Intel 6700K işlemcili ve 16 GB ram’i olan bir PC’de oynadım. Ultra grafik ayarlarında hiç zorlanmadan ve takılmadan NVIDIA’nın son çıkardığı ekran kartı sürücüleri ile deneyimledim. Özel olarak çıkan sürücüleri mutlaka yükleyip oynayın. Yaz sıcaklarında keyifli bir oyun arıyorsanız The Crew 2 tam size göre bir oyun.

Cevap bırakın