The Beatles koleksiyonu 24 Aralık’ta ‘online’ oluyor

0

The Beatles dinler misiniz? Plak, CD ya da kasetten dinlemek; belki iTunes gibi alışkanlıklar ama şimdiye kadar müzik akışı uygulamalarında yer almamayı tercih eden grup, 24 Aralık 2015’te bu popüler sahaya giriş yapıyor. İşte detaylar…
Beatles_ad_1965_just_the_beatles_crop

Müzik tarihinin en çok sevilen, en fazla ses getiren gruplarından The Beatles, 24 Aralık 2015 tarihinden itibaren Spotify, Google Play Music, Apple Music, Amazon Prime Music’in aralarında bulunduğu müzik servisleri üzerinden dinlenebilecek. Önde gelen medya platformlarından Recode’un haberine göre The Beatles koleksiyonuna Spotify’ı ücretsiz olarak kullanan kimseler tarafından da erişim mümkün olacak. Öte yandan bir diğer popüler müzik servisi Pandora’nın popüler müzik grubunun parçalarını kullanıcılarına sunmayacağı belirtiliyor. Gerekçe ise bu konuda bir lisans anlaşması yapılmak istenmemesi yani maliyetler.

Bir diğer ayrıntı ise Apple Music’le ilgili. The Beatles şarkılarının, Beats 1 adını alan canlı radyo kanalı üzerinden çalınıp çalınmayacağı sorusu şimdilik yanıtsız. 24 Aralık itibarıyla özellikle The Beatles’ı sadece ‘duymakla’ yetinmiş, ancak dinlememiş (yaş itibarıyla) çok sayıda küresel kullanıcı, yeni bir müzik deneyimine merhaba diyecek.

The Beatles, genel olarak dijital ortama çekimser kalmayı tercih etti. Hemen hemen tüm müzik parçalarına ulaşılabilen iTunes’a uzun görüşmelerin ardından 2010 yılında katılmıştı. Apple’ın o zaman ki CEO’su Steve Jobs, bu durumu kariyerindeki en zorlu süreçlerden biri olarak tanımmış ve çok sevdiği grubun iTunes’a girişinden övgüyle söz etmişti.

Cevap bırakın