Tezgâh Altı Buzdolabı Nasıl Seçilir?

0

Tezgâh altı buzdolabı evinizin veya ofisinizin kurtarıcısı olabilir. Pratik kullanımı ve az yer kaplaması sayesinde tercih edilen tezgâh altı buzdolaplarının seçiminde dikkat etmeniz gerekenler ve kullanımı konusunda fayda sağlayacak bilgiler yazımda sizi bekliyor.

Tezgâh Altı Buzdolabı

Buzdolapları mutfağımızı toparlar, yiyeceklerimizi taze ve soğuk tutar ve her evin olmazsa olmazlarından biridir. Eğer evinizde ayrıca bir soğutucuya ihtiyaç duyuyorsanız veya ofisiniz varsa, tezgah altı buzdolapları fazla yer kaplamadıkları için adeta kurtarıcıdır.

Ben içeceklerim için bu tür bir buzdolabı kullanıyorum. Benim gibi bol içecek tüketiyorsanız bu tür bir buzdolabına yaz kış ihtiyaç duyarsınız. Yiyecek ve içeceği birbirinden ayırdığınızda ısı ayarını daha doğru yapabiliyorsunuz. Örneğin içecekler için kışın çok yüksek bir soğukluk gerekmiyor, öte yandan ana buzdolabında çok çok fazla yer kaplıyorlar. Bu açıdan tezgah altı buzdolabı benim için olmazsa olmazlardan biri.

Tezgah Altı Buzdolabı Nasıl Seçilir?

Tezgâh Altı Buzdolabı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tezgâh altı buzdolabı seçiminde en çok; kullanacak kişilerin sayısı, konacak yerin büyüklüğü, raf çeşitliliği gibi etkenler belirleyici oluyor. Enerji tüketiminin düşük oluşu, sessiz çalışması ve elbette fiyat performans açısından da artı bir değer sunması gerekiyor. Fişini taktıktan sonra bulunduğu ortamda kalabalıklığa sebep olmayan ve kapısını açana kadar varlığını unutacağınız kadar sessiz çalışan buzdolapları kuşkusuz en makbul olanları.

 

Tezgâh altı buzdolapları siz fişini çekene kadar enerji tüketmeye devam eder. Diğer elektronik cihazlar gibi değildirler. Dolayısıyla enerji tüketimi anlamında etkin bir şekilde çalışması için sahip olduğu enerji sınıfına dikkat etmeniz, satın alma aşamasındaki en önemli kriterlerden biridir. Çünkü enerji verimli ev aletleri kullanarak yalnızca sürdürülebilirliğe katkıda bulunmayarak, elektrik faturalarınızda da önemli ölçüde bir azaltmaya gitmiş olursunuz. Enerji tüketimi hem faturaya yansıması hem de doğaya karşı sorumluluk açısından önemlidir. Beyaz eşya alırken A enerji sınıfı ve üzerindeki ürünleri tercih etmek elektrik faturanızı hafifletir.

 

Tezgah Altı Buzdolabı Ölçüleri

Tezgâh Altı Buzdolabı Ölçüleri

Tezgâh altı buzdolabı, ülkemizde yaygın olarak büro tipi buzdolabı olarakta bilinir. Boyutları ise genellikle 47.5 cm x 82 cm x 53 cm ölçülerindedir. Toplam hacimleri ise yine genellikle 90 – 120 litre arasında değişir. Ağır olmadıkları için kolayca yerini değiştirebilir, yiyecek ve içecek deposu olarakta kullanabilirsiniz.

Bu tür dolaplar standart bir ısıya ihtiyaç duyduğunuzda da öne çıkarlar. Örneğin çocuklarınıza ait besinleri daha farklı bir ısıda muhafaza edebilir ve daha pratik bir şekilde hazır hale getirebilirsiniz. Ayrıca meyve ve sebzeleri standart bir soğuklukta muhafaza etme konusunda da idealdirler. Mutfağınızda yerinizde yoksa bile evinizi herhangi bir köşesinde hatta balkonunuzda bile kullanabilirsiniz.

 

Tezgah Altı Buzdolabı Hakkında Pratik Bilgiler

Tezgâh altı buzdolabınızı organize ederken aşağıdaki pratik bilgileri değerlendirmenizi öneririm.

Kapı rafları: Kapı tarafındaki bölmeler buzdolabının en sıcak yeridir. Kapı bölümünde yer alan raflara ısı dalgalanmalarına ve daha yüksek derecelere dayanabilecek gıdalar yerleştirilmez. Kapı raflarında su, meyve suyu, meşrubat, konserve, soda, turşu gibi ısı değişiminden etkilenmeyen gıdalar saha rahat saklanabilir. 

Üst raflar: Buzdolabında ısının en sabit olduğu yer üst raflardır. Alt kısımlar kadar soğuk olmayan üst raflarda pişirdiğiniz yemekleri, meyve, sebzeleri ve hazır sandviçleri yerleştirebilirsiniz.

Alt raflar: Alt raflar, düşük ısılarda daha uzun süre taze kalan günlük süt ve yumurta gibi gıdalar için de en doğru tercihtir.

Buzdolabının üzeri: Aklınızda bulunsun, buzdolaplarının üst kısmı çabuk ısınır. Dolabınızın üst kısmını bir depolama alanı olarak kullanmak istiyorsanız buraya kâğıt havlu, peçete, servis tabağı, fincan gibi eşyalarınızı yerleştirebilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın