Tesla’dan Geleceği Şekillendirecek İki Araç

0

Birkaç yıl önce otomobillerin geleceği elektrik motorunda gizli diyen azınlık içerisindeyseniz bugün haklı çıkmanın keyfini çıkarıyorsunuzdur. Elon Musk ve şirketi Tesla sayesinde elektrikli otomobillerin geleneksel otomobillerin yerine geçebileceğine dair şüpheler ortadan kalkıyor. Geçtiğimiz günlerde Roadster isimli süper bir spor otomobili ve Tesla Semi ismi verilen tırı (!) tanıtan Tesla sizi geleceğe taşımak için kolları sıvamış durumda. Hâlâ tam olarak ikna olmadınız mı? Okumaya devam edin.

Tesla Sadece Dünya ile Sınırlı Değil!

Bugüne kadar ekonomik ve çevreci özelliklerle tanınan elektrikli otomobiller Roadster ile performansı elinde tutan markaların hegemonyasını kırmayı hedefliyor. Bunun da nedeni aracın 100 km hıza sadece 1.9 saniyede ulaşması. Roadster’ın azami hızı ise saatte 402 km. Bu da onu hızıyla bilinen Ferrari LaFerrari ve McLaren F1’den hızlı konuma getiriyor. Fiyat olarak da baz modelinin 200 bin dolar olduğu Roadster’ın bir de 250 bin dolarlık modeli bulunuyor. Duyurulan iki fiyatın da rakiplerine göre bir hayli uygun olduğunu hatırlatalım. Çünkü benzer araçların 1 milyon dolardan başlıyor. Elon Musk yaptığı açıklamada üst donanıma sahip Founder Edition ismi verilen paketle gelen Roadster’ın daha da hızlı olacağını belirtiyor. Performans canavarı olmasına rağmen tek bir şarjda 1000 km gidecek Roadster aynı zamanda elektrikli araçların menzil sorununu unutturacak gibi görünüyor. Daha önceli Tesla modellerinin 500 km civarında olduğu düşünülürse gelecek model Tesla’ların artık 1000 km menzil ile anılacağını tahmin ediyoruz.

Tesla Roadster
Elektrikli otomobiller en hızlı spor araçları bile alt edebilir

Musk, aracına o kadar güveniyor ki onu gezegenimizle sınırlı tutmak istemiyor. Önce şaka olarak yorumlanan bir Tweet’inde, “Kimse Roadster’ın önüne çıkmasın. Onun Mars’a kadar yolu var,” dedi ve ardından gerçeği açıkladı: Tesla Roadster 2018 yılında Mars’ta koloni testlerine başlayacak SpaceX projesi kapsamında Kızıl Gezegen’e gönderilecek! Evet, yanlış okumadınız; Tüm olasılıklar denk gelirse birileri Mars’ta bu otomobili sürebilecek. Musk biraz da işin keyfinde. Öyle ki aracı Mars’a taşıyacak Falcon Heavy roketinin kalkışı esnasında kesinlikle David Bowie’nin klasiği Space Oddity çalacak.

Tesla Semi
1 milyon km garantisi ile gelen Tesla Semi, kargo ve taşımacılık anlayışını değiştirebilir

Vizyonu Büyütelim

Tesla’nın vizyonu spor otomobiller ile sınırlı değil. Musk, biraz da ticari amaçlı olarak %100 elektrikli tır ya da daha doğru tabirle çekici geliştirdi. Sürücüyü merkeze alarak fütüristik bir tasarımla karşımıza çıkan bu çekiciler dört bağımsız motorla çalışıyor ve gücünü elektrik ve güneş enerjisinden alıyor. Yüz kilometre hıza beş saniyede ulaşabilen Tesla Semi isimli araç, dolu yük ile 800 km menzile sahip. Ön camı Tesla tarafından özel olarak geliştirilen Tesla Semi, güvenlik ve teknolojiyi bir araya getiren gerçek bir uzun yol dostu. Musk aracın garantisi konusunda da bir hayli iddialı. Ona göre 1.6 milyon kilometre boyunca araçlarda en ufak bir bozulma olmayacak. Buna ilaveten ekstra güçlü camlar ile güvenliği sağlanan Tesla Semi, uzun yollarda taşımacılık ve kargo anlayışını değiştirecek. Dünya parekende devlerinden Walmart kamyonlardan 15 adet ön sipariş vererek değişimin bir parçası olacak. Tesla Truck’ın bir diğer kilit rolü aslında Tesla araçlarını dünyaya yaymak olacak. Muhtemelen Musk’ın bir sonraki adımı kendi taşıma ağını kurmak olacak. İşte o zaman Tesla markasını çok kısa sürede birçok yerde görmeye başlayacağız.

Elektrikli otomobil rüyasını spor otomobil ve çekici gibi beklenmedik iki araçla karşımıza çıkaran Tesla, eminiz ki bizi şaşırtmaya devam edecek. Yakında bir pick-up ya da cip görebiliriz. Ya da belki de kara araçları yerine hedef biraz daha yukarılara kaymıştır. Ne dersiniz, Tesla her eve uçak kampanyası başlatsa fena olmaz, değil mi?

Cevap bırakın